Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čtete ukázku z newsletteru Kauzy Seznam Zpráv, ve kterém každý týden reportéři z našeho investigativního týmu shrnují podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu. Pokud vás newsletter zaujme, přihlaste se k odběru!
Kdykoliv jsme v souvislosti s brněnskou bytovou kauzou zmínili tamní ODS, primátorku Markétu Vaňkovou, jejího náměstka Roberta Kerndla či nedejbože přímo ministra spravedlnosti Pavla Blažka, následoval dotčený protiútok.
ODS Brno na síti Facebook, 12. srpna 2020: „Včerejší zásah na radnici Brno-střed se politiků ODS netýkal.“
Ministerstvo spravedlnosti na síti X, 4. 10. 2022: „V souvislosti s dnešním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu v Brně upřesňujeme, že ministr spravedlnosti Pavel Blažek, respektive primátorka Brna Vaňková a její náměstek Robert Kerndl nebyli kontaktováni Policií ČR. Podle dostupných informací se jich dnešní zásah vůbec netýká.“
Pavel Blažek na síti X, 4. 9. 2024: „Víte, jak se pozná hloupý, ubohý blb? Tak, že roky píše o ‚kauze‘ ODS, v níž není nikdo z ODS ani obviněn, ani obžalován, a on to ještě oslavuje…“
Když jsme ministra tehdy upozornili, že jsme kšefty s byty neoznačovali jako „kauzu ODS“, a přidali výmluvný pavouk vztahů, pokračoval v popudlivém tónu.
„Nechť všichni, kdo mohou a mají zájem, přijdou na všechna veřejná soudní jednání v tzv. bytových kauzách v Brně a vezmou s sebou všechny Vaše články a tweety a posty o nich a sami vyhodnotí, co byly bulvární odpornosti a co byla a je soudem veřejně prokázaná pravda. Už aby to bylo!“
A bylo to dřív, než by si nejspíš ministr Blažek přál.
Tento čtvrtek svědci ve vedlejší větvi brněnské bytové kauzy u soudu – a to pod přísahou – zatopili primátorce Vaňkové. A nejen jí.
Nejprve mluvil Pavel Hubálek, někdejší známý jihomoravských občanských demokratů, kteří ho ale dnes označují za podvodníka a lháře. Prohlásil, že Vaňkové předal ve dvou splátkách úplatek 1,2 milionu korun.
Ve svém svědectví nezůstal osamocen. Překvapivá slova přednesla žena, která v minulosti žila se švagrem primátorky. „Jeden z těch bytů byl určen pro Markétu Vaňkovou a jejího manžela. Bylo mi řečeno, že si máme byty napsat na sebe, že Vaňková tam figurovat nemůže,“ vypověděla. Policii to při vyšetřování neřekla, ale u soudu se rozhodla pod přísahou vypovídat pravdu.
Jak kolegové Lukáš Valášek s Adélou Jelínkovou napsali, po kokainovém experimentu to byl druhý nejtěžší den politické kariéry Markéty Vaňkové.
Sama v čase přitom měnila výpověď. Od úplného odmítnutí přes „ani to nepopírám, ani to neschvaluji“ po čtvrteční tweet, v němž ujistila, že „na mém postoji se nic nemění“. Kdyby se to snad zdálo nepřehledné, sama doplnila: „Zejména důrazně popírám, že bych od pana Hubálka kdykoli obdržela jakékoli úplatky.“
Pavel Blažek, jindy na sociálních sítích nepřehlédnutelný, se odmlčel. Zatím. Jediné, co udělal, bylo to přesdílení příspěvku Vaňkové.
Což může dost dobře souviset s tím, že i jemu čtvrteční jednání zatopilo. Totiž: Dozorující státní zástupkyně před televizními kamerami popsala, jak Blažek „nestandardně“ do případu vstupoval. A to v situaci, když přece podle svých slov neměl s kauzou cokoliv společného. Z brněnské kauzy tím vyrobil kauzu celostátní, když se ocitl v podezření, že zneužil své ministerské postavení v prospěch svůj či stranických kolegů.
Jistě, dvě svědectví, byť provedená v soudní síni, ještě nepředznamenávají konečný verdikt. Státní zástupkyně se sice už nechala slyšet, že bude požadovat soudní výslech i Vaňkové, k rozuzlení má tenhle rozvětvený případ ještě daleko.
Nečekaná čtvrteční dramatizace v justičním paláci je každopádně dost dobrým důvodem, aby se novináři vazbami brněnských činovníků na bytové čachry zabývali.
I za cenu, že soudy nakonec konstatují, že důkazy chybí a že se zkrátka podařilo nasvítit jen výseč celé bytové mapy.
Těžko mohou média tak silná nařčení pominout.
Co jsme také napsali
Byznys jako Brno. Zaražené ticho zaznamenáváme i u série o insolvenčních hříších, které jdou na vrub nejen ministra Pavla Blažka, ale i jeho ministerského náměstka a letitého parťáka Radomíra Daňhela a jeho nekdejší firmy.
Celou sérii převyprávěl v podcastu 5:59 Lukáš Valášek.
Nesvéprávný Dozimetr. Rodina hlavního podezřelého v kauze Dozimetr Michala Redla začala usilovat o znesvéprávnění. Dost to může zkomplikovat jeho trestní stíhání za systematickou korupci a manipulování veřejných zakázek, které se pomalu přesouvá k soudu.
Chomutovské přiznání. Jeden z obviněných v kauze chomutovského exprimátora přiznal, že patřil do organizované skupiny, která manipulovala s veřejnými zakázkami, především těmi, které zadávala Správa a údržba silnic Ústeckého kraje. Policie letos v srpnu obvinila 14 lidí a pět firem z trestných činů přijetí úplatku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a krácení daně. Napsala o tom kolegyně Kristina Ciroková.
Nedbalost za milion. Finanční ředitel Českých drah Lukáš Svoboda se u Nejvyššího soudu snaží zvrátit pravomocný rozsudek, kvůli němuž musí nahradit škody, které způsobil České poště, svému bývalému zaměstnavateli. Městský soud v Praze ho odsoudil pro vědomou nedbalost a musel zaplatit 826 tisíc korun. V roli zastupujícího šéfa finanční divize měl své podřízené přimět poslat více než jeden milion korun internetovým podvodníkům.
Manufaktura na dezinformace. Tým našeho publicistického pořadu Terén odhalil nástroje, které používá proruská sekta k šíření dezinformací. Nahlédl do útrob uložiště, které vytvořilo náboženské hnutí AllatRa a které generuje dezinfo příspěvky na sociální sítě v mnoha jazycích včetně češtiny. Speciální pomůcka Futager využívá umělou inteligenci, rozsáhlou databanku a předpřipravené grafiky.
Bílí koně z chatrče. Nová reportáž kolegy Jirky Kubíka dopověděla příběh bývalého starosty vesnice Hrčava, kterému kvůli dvěma kauzám hrozí několik let vězení. Je obžalovaný kvůli podvodu s dotacemi pro invalidy a zmanipulovaným volbám. Do své rozpadlé chaty nechal zapsat k trvalému pobytu lidi odjinud, kteří mu zajistili dostatečný počet hlasů, aby se udržel v čele vesnice.