Hlavní obsah

Lekce pro nepoučitelného Zemana: Kdy se dočkáme dalšího lžibonmotu?

Radek Kedroň
Zástupce šéfredaktora pro investigativu a podcasty
Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Soudce se pozastavil nad tím, proč se zrovna Zeman cítí být dotčen výroky někoho jiného, když sám nejde pro odsudek svého okolí daleko.

Nejdřív exprezidenta Miloše Zemana zpolíčkoval pražský soudce Tomáš Vejnar, pak se přidali jeho kolegové v Rakovníku. V hlavní roli byly bonmoty. V ozdravný účinek téhle justiční kúry ale příliš doufat nelze.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Čtete ukázku z newsletteru Kauzy Seznam Zpráv, ve kterém každý týden reportéři z našeho investigativního týmu shrnují podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu. Pokud vás newsletter zaujme, přihlaste se k odběru!

To se nám to hezky sešlo. Nejdřív kolega Radek Nohl získal písemné znění rozsudku, který nepřiznal Miloši Zemanovi omluvu a odškodné za výroky lékařky Džamily Stehlíkové. Exprezidentovi vadilo, že se vyjadřovala k jeho zdraví v době, kdy byl ve vážném stavu hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Je to zajímavé čtení.

Soudce pražského Městského soudu Tomáš Vejnar se pozastavil nad tím, proč se zrovna Zeman cítí být dotčen výroky někoho jiného, když sám nejde pro odsudek svého okolí daleko. „Vyzýval-li sám žalobce (Miloš Zeman) v minulosti k nekorektnosti a mnohdy tak veřejně vystupoval, je s podivem, že pokud se případná nekorektnost týká jeho osoby, cítí se jí být dotčen, a to dokonce v takové míře, že se soudní cestou domáhá satisfakce,“ uvedl Vejnar.

Jinými slovy, když na jiného nakydám, nemohu se divit, že se mi to vrátí i s úrokem. Anebo ještě jinak a lépe: Kdo sám uráží, nemůže čekat zastání.

Sotva jsme tenhle text ve čtvrtek vydali, padl další rozsudek. I tentokrát Zeman prohrál a i tentokrát šlo o výroky rezonující veřejným prostorem. Zeman se musí znovu omluvit svému někdejšímu poradci Zdeňku Šarapatkovi. Kromě toho mu má zaplatit padesát tisíc korun.

Zeman o Šarapatkovi prohlásil, že se „může chlubit tím, že je jediný poradce, kterého vyhodili dva premiéři“. Což exprezident považuje za bonmot. Přesnějším termínem by byl ale lžibonmot. Zeman tohle vyslovil poté, co už jednou soudy pravomocně rozhodly, že výrok o Šarapatkově neschopnosti je pomlouvačný.

„Soudce při odůvodnění řekl, že šlo v tomto případě o opakovaný, cílený, potměšilý a dehonestační výrok,“ prohlásil podle Šarapatkova advokáta soudce.

Slovo potměšilý přitom milosrdně maskuje zlý úmysl, jímž byl Zeman s velkou pravděpodobností veden. Proč by jinak použil znovu lež, za kterou se musel docela nedávno omluvit?

Mohli bychom cítit satisfakci, že někdo vzal Zemana konečně přes ústa. Nějak se ale nelze zbavit dojmu, že je to setsakramentsky pozdě. A hlavně že to Zemana stejně nepoučí a bude dál šířit své lžibonmoty.

Co jsme také zjistili

Amálie bez bažantů. Prezidentská bažantnice Amálie je po více než 100 letech bez bažantů. Končí prý kvůli ztrátám. V Lánech řeší, co bude místo ní. Ve hře je i parkurová střelnice. „Havlův“ zámeček, nedávno rekonstruovaný, je zatím na svém místě, ujišťuje kolega Jiří Pšenička.

Dotační krasojízda. Starosta Semerád, bývalý blízký spolupracovník pravomocně odsouzeného korupčníka Davida Ratha, rozjel velký dotační byznys: Díky veřejným penězům vyšperkoval svou vesnici a vybudoval vlastní firmu. Jeho dotační krasojízda ale narazila – policie ho teď stíhá za podvod.

Když tělo neexistuje. Ráno 15. prosince roku 2022 navždy zmizel Pavel M. Tři muži ho násilím nacpali do dodávky a odjeli. Tak začíná případ, který s pomocí dosud neveřejných protokolů zmapoval kolega Vojta Blažek. Únos a vraždu si měl podle vyšetřovatelů objednat zavedený advokát Pavel Jelínek. Přímé důkazy sice policie nenašla, přesto se už příběh začíná rozplétat v soudní síni. Na jednom z odposlechů mimo jiné zaznělo: „Tělo už neexistuje.“

Stand-up politik. Pořad Jirky Kubíka Ve stínu se dál pídí po milionovém majetku, který zmizel z domova seniorů během tornádové kalamity. Překvapivý postoj zaujal jihomoravský hejtman Jan Grolich: „Náš závěr byl takový, že z toho nebudeme dělat žádný postih. Není fér se v tom dál rochnit.“ A ne, nešlo o stand-up výstup, ale vážně míněnou odpověď na vážně položenou otázku.

Sebevražda balkonem. Tohle se nestalo v Moskvě, ale v pražském Karlíně. Z balkonu vypadl expert na kryptoměny. Věděl toho nebezpečně mnoho na řadu lidí a firem slibujících zázračné zbohatnutí pomocí moderních technologií. Před smrtí čelil výhrůžkám i násilí a kolem jeho firem se děly zvláštní věci, připomíná reportér byznysové redakce SZ Daniel Novák.

Mapa brněnské Stoky. Tohle je podle mě velice užitečný přehled. Radek Nohl ve světle posledního verdiktu načrtl, jak se vyznat ve Stoce. Mapa brněnského polosvěta obsahuje známé orientační body, jako Jiří Švachula či třeba Jaroslav Faltýnek.

České svědectví. Po první reportáži o mezinárodní jogínské sektě MISA se Kristině Cirokové ozvaly tři statečné ženy a vypověděly jí příběhy o tom, jak je guru této sekty znásilnil. Krátce na to ho v Paříži zatkli. A ony Češky teď proti němu svědčí.

Operátor vs. Policie. Blíží se roční výročí obludné masové vraždy na filozofické fakultě v Praze. A ani po tak dlouhé době nejsou všechny okolnosti dostatečně vysvětleny. Příkladem budiž detail, který jsme vyčetli ve spisu a který ukazuje, jak policie zjišťovala polohu vrahova mobilu. Operátor policistům napsal, že se ptali chybně…

Pokud vás týdenní report toho nejdůležitějšího z naší investigativní dílny zaujal, určitě se přihlaste k odběru a newsletter také doporučte svým známým. Příští víkend se na vás opět těšíme u dalšího vydání!

Doporučované