Hlavní obsah

Lekce od policie: Jak (ne)informovat o masové vraždě

Radek Kedroň
Zástupce šéfredaktora pro investigativu a podcasty
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Pro jedny pozůstalé byl náš článek přes čáru, druzí jej ocenili. Více nás ale zaskočil tweet Policie ČR.

Už když jsme se pustili do přípravy článku o novinkách v případu masové vraždy na filozofické fakultě v Praze, tušili jsme, že se dočká protichůdných reakcí. Ani půlrok nemohl otupit bolest, kterou případ ve společnosti zasel.

Článek

Čtete ukázku z newsletteru Kauzy Seznam Zpráv, ve kterém každý pátek reportéři z našeho investigativního týmu shrnují podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu. Pokud vás newsletter zaujme, přihlaste se k odběru!

Kolegové se v posledních měsících scházeli s pozůstalými a dovolím si proto soudit, že každý onu tragédii přijímá jinak, každý se s ní vyrovnává po svém a každý očekává od úřadů i médií jinou službu.

„Je vážně možné, že dosud nic nevím, na nic mi není odpovídáno? Ani na zcela jednoduché otázky? Jediné, co slyším, je ticho. Ohlušující ticho,“ napsala prezidentu Petru Pavlovi například Lenka Šimůnková, matka dvacetileté Elišky, která přišla při tragické prosincové střelbě o život. Jiní pozůstalí zase volají po co nejuměřenějším mediálním pokrytí.

S vědomím citlivosti případu jsme si jasně formulovali, o čem hodláme psát. Chtěli jsme postihnout odpověď na klíčové otázky případu: Co vedlo studenta Davida K. k činu? Zajímal nás jeho motiv. Chtěli jsme vědět, zda jej někdo neradikalizoval, jak naznačovaly prvotní útržkovité zprávy o jeho údajném telegramovém profilu. A konečně: Jednal sám, nebo mu někdo pomáhal? Připomeňme si, že shromáždil rozsáhlý zbrojní arzenál za desítky tisíc korun.

Hlavní sdělení našeho středečního článku znělo: Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že šlo o osamělého útočníka, jehož čin byl namířený proti celé společnosti, kterou se cítil nepochopen, a chtěl se tak zviditelnit. Psychickou chorobou, která by ho činila nepříčetným, ale netrpěl.

I když jsme zjistili a ověřili řadu dalších detailů, po zralé úvaze jsme je vypustili. Jak se ovšem dalo očekávat, po vydání nám napsalo několik zdrcených pozůstalých. Pro jedny byl náš článek přes čáru, druzí jej ocenili. Hledání správné míry zkrátka není u konce.

Více nás ale zaskočil tweet Policie ČR. „Některé informace v textu jsou z našeho pohledu zcela zjevně a výrazně nepřesné,“ stálo v příspěvku. Tečka. Nic víc. Žádné usměrnění nepřesné informace. Měl tedy komplice? Byl někým zmanipulován? Byl za jeho vražedným řáděním jiný motiv? Když se řekne A, mělo by následovat B.

Obratem jsem na síti X požádal o upřesnění s tím, že nechceme šířit zavádějící zprávy. Stejný dotaz poslala autorka textu Kristina Ciroková na tiskové oddělení policie. Obojí bez reakce. Když ve středu nic nepřišlo, připomněli jsme se ve čtvrtek. Od Ireny Pilařové, vrchní komisařky policejního prezidia, se vrátilo: „Váš dotaz jsme přeposlali na pražské tiskové oddělení, od kterého můžete očekávat odpověď.“

A tak na odpověď čekáme dál. I ve chvíli, kdy dopisuji tento newsletter. Věřím, že se odpovědi nakonec dočkáme. A že pokud jsme někde chybovali, půjde jen o slovíčkaření. Současně doufám, že stejným způsobem nekomunikuje policie i s pozůstalými.

My jsme zvyklí, oni si to nezaslouží.

Co jsme také zjistili

Kolumbijec z depa. Od soboty jsme se pídili po detailech případu Jihoameričana obviněného z terorismu. Zatím má řadu bílých míst, ale hlavní vyšetřovací verze pokus o zapálení autobusového depa spojuje s Ruskem. Při zatčení totiž Kolumbijec přiznal, že jej naverbovali za peníze. Poté, co byl obviněn z terorismu, však přestal mluvit. Že nejde o ojedinělý případ, ale novou, podle všeho ruskou sabotážní kampaň, která má vyvolat u západních spojenců Ukrajiny strach, popsaly kolegyně ze zahraniční rubriky. Shrnutí případu a široký kontext pak nabízí kolega Lukáš Valášek ve středeční epizodě 5:59.

Léčba a trest. Jiřího Jeřábka a jeho nenávistné e-maily a tweety zná většina novinářů, především pak novinářek. Psal o vystřílení českých redakcí, například. Soud mu to teď sečetl a kolega Jiří Pšenička byl u toho. Doufal, že se mu podívá do očí. Jenže Jeřábek se soudu omluvil s tím, že trpí psychickými problémy, bere antidepresiva a jednání by prý mohlo jeho stav dále zhoršit…

Stejné chyby, stejné problémy. Antimonopolní úřad pátrá po údajném kartelu při tendru na dostavbu depozitáře Národní knihovny. Došel si proto do firmy Metrostav a vysocí manažeři firmy museli odevzdat počítače i telefony. V nabídkách zájemců o zakázku se objevily podezřelé ceny i shodné chyby, zjistil kolega Vojtěch Blažek. Slovy klasika: Tuček, Šlajs. Stejné chyby, stejné známky.

Soudní zakleknutí. Alenu Schillerovou, poslankyni a bývalou ministryni financí, si předvolal na konec června soud v Olomouci. Další výrazná postava hnutí ANO tak bude muset před soudem vypovídat o případu „kleknutí“ na firmu, která zkrachovala po zásahu finančních úředníků.

Sebevražda v kampeličce. Smutná víkendová zpráva: Dosavadní předseda představenstva Podnikatelské družstevní záložny Robert Zelenka byl nalezen bez známek života. Spáchal sebevraždu. Kampeličku prošetřuje policie a ČNB s ní vede řízení o možném odebrání licence. Zelenka stál dlouhou řadu let po boku neformálního šéfa PDZ Kamila Bahbouha, který v posledních týdnech v rozhovorech všechna podezření zlehčoval a hovořil o spiknutí.

Zapírání a pak omluva. Je to pokračování dalšího příběhu, který jsme na Seznam Zprávách otevřeli. Pražskou opoziční zastupitelku Kristýnu Drápalovou opakovaně, a to i v noci, sledoval bývalý policista. I když původně vše popíral, nyní se političce omluvil a poslal jí i finanční odškodnění.

Pokud vás týdenní report toho nejdůležitějšího z naší investigativní dílny zaujal, určitě se přihlaste k odběru a newsletter také doporučte svým známým. Příští pátek se na vás opět těšíme u dalšího vydání!

Doporučované