Článek
Čtete ukázku z newsletteru Kauzy Seznam Zpráv, ve kterém každý týden reportéři z našeho investigativního týmu shrnují podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu. Pokud vás newsletter zaujme, přihlaste se k odběru!
V Praze si po letech vyřizoval účty ruskojazyčný organizovaný zločin. A to nanejvýš brutálním způsobem na dohled od paneláků z okolních sídlišť, v místech, kam chodí tamní pejskaři.
I když vyšetřování vražd v podsvětí, zvlášť v tom cizojazyčném, patří k nejkomplikovanějším, v tomhle případě vyšetřovatelé zabodovali a před soud pohnali hned čtyři podezřelé, jimž hrozí trest vězení od sedmi po 25 let.
Až potud to vypadá jako skvělá policejní práce. Stín na výsledek jistě náročné operace vrhnul až jeden ze svědků, který se kolegovi Radkovi Nohlovi ozval poté, co o případu prvně referoval. V textu mimo jiné popsal, že aktéři mají blízko k mafii. Ostatně i samotná oběť se v minulosti pohybovala v blízkosti vora v zákoně, což je nejvyšší zločinecká autorita v ruskojazyčném podsvětí.
Těžko se onomu nezainteresovanému svědkovi divit, že jej vyděsilo, k jakému případu se proti své vůli připletl. Při procházce se svým psem totiž viděl ve vidoulském lesoparku muže s fungl novým rýčem v ruce. Když tam po roce policie spustila rozsáhlou pátrací akci, byl opět u toho. A vyšetřovatele nasměroval na místo, kde podezřelý muž „kopal olivy“, jak mu o rok dřív řekl.
Jenže v tu chvíli se stal součástí spisu i obžaloby. Jak nám řekl, policie mu nejprve přislíbila, že jeho identitu skryje, ale později mu vyšetřovatelé řekli, že to nelze. „Nakonec jsem souhlasil se skrytím alespoň části osobních údajů,“ řekl redakci svědek.
Prakticky to znamenalo, že v obžalobě, kterou kromě soudu dostali pochopitelně i obžalovaní, bylo u jeho svědectví i jméno a příjmení, tedy to nejdůležitější takřka na stříbrném podnose. Když jsme na to upozornili, policie ani státní zastupitelství tu kritiku nevzalo. Ani náznak sebereflexe, žádný pokus nepříjemnost aspoň částečně zhojit.
Jejich reakce zněla spíš jako výsměch. „Jméno, příjmení a datum narození se podle pravidel neskrývá,“ tvrdil nám policejní mluvčí Jan Daněk. Stačilo by, kdyby si jen proklikal web státního zastupitelství, zjistil by, co by měl vědět sám bez klikání.
„Nasvědčují-li zjištěné okolnosti tomu, že svědku v souvislosti s podáním svědectví zřejmě hrozí újma na zdraví, orgán činný v trestním řízení učiní opatření k utajení totožnosti i podoby svědka; jméno a příjmení a jeho další osobní údaje se do protokolu nezapisují, ale vedou se odděleně od trestního spisu,“ píše se na webu státního zastupitelství.
Není to zdaleka poprvé, co policie v souhře se státním zastupitelstvím (nebo i bez něj) propálila klíčového svědka a zbytečně mu zkomplikovala život. Překvapivé ale je, že se policisté ne a ne poučit. Přitom ve spoustě případů, například u zločinů se sexuálním podtextem, se citlivé práci s poškozenými i svědky naučila.
Je třeba, aby to bylo pravidlem, nikoliv výjimkou. Jinak tahle krátkozrakost vyšetřovatele dožene a ochota svědčit proti zločincům bude čím dál menší.
Co jsme také napsali
Jízda s Putinovými vlky. Už druhým týdnem na Seznam Zprávách můžete v textu i audiu sledovat investigativní sérii Putinovi vlci. Pokud vás podcast minul, musím všemi deseti doporučit. Kolegové Adéla Jelínková, Christine Havranová a Lukáš Valášek vás vezmou na strhující jízdu s proruským motorkářským gangem, která zahrnuje nečekaná zastavení: Veřejný dům aneb bordel, pravoslavný chrám, akademickou půdu či Hradčany, kde si jeden z Putinových vlků zřídil falešnou organizaci OSN.
Dovolím si jen navnadit, že ve třetím, závěrečném díle se Adéla s Christine infiltrovaly na sraz českých Nočních vlků i jejich slovenské odnože. A tam natočily, jak jeden ze známých komiků hajloval a imitoval Adolfa Hitlera. Už v pondělí na webu SZ!
Hledá se smysl. Protože si zakládáme na tom, že kauzy dotahujeme, vrátil se Jirka Pšenička k případu Podnikatelské družstevní záložny. Popsal, jak metoda pro vizualizaci vztahů, takzvané sociomapy, našla široké uplatnění mezi členy této kampeličky. Zakázky se fakturovaly v milionech, podle ČNB ale nikdo neřešil skutečnou hodnotu a hlavně smysl onoho sociomapování.
Za fasádou IKEM. V minulých dnech jsme se rovněž vrátili k případům, které dusily Institut klinické a experimentální medicíny. Janek Kroupa popsal zákulisní hry, které za fasádou prestižního špitálu rozhodovaly o nákupu přístrojů. Vojta Blažek zase zjistil, že policisté vyšetřují i linku, kterou jsme příběh původně otevřeli – půjčkový byznys bývalého ředitele. Oba texty představují syrovou sondu do fungování českého zdravotnictví.
V závěru týdne se navíc dočkala překvapivého zlomu i trestní věc, která se týká údajného vydírání. Soud pro Prahu 4 vrátil obžalobu státnímu zástupci s tím, že případ neměla vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale Policie ČR. Vývoj budeme dál sledovat.
Nekup to! O náhody zvláště v české kotlině není nouze. Stalo se tak, že manžel úřednice, která povolovala stavbu bytového domu, v něm velmi výhodně nakoupil byty. Příběh, v němž figuruje prorektor VŠE, zmapoval Vojta Blažek.
Pokud vás týdenní report toho nejdůležitějšího z naší investigativní dílny zaujal, určitě se přihlaste k odběru a newsletter také doporučte svým známým. Příští neděli se na vás opět těšíme u dalšího vydání!