Článek
Analýzu si také můžete poslechnout v audioverzi.
Syrští povstalci v nedělních ranních hodinách oznámili svrhnutí prezidenta Bašára al-Asada, poté, co v rámci bleskové ofenzivy vtrhli do hlavního města Damašku.
Co zhroucení režimu, který v zemi trval 24 let, předcházelo? Jaká atmosféra v zemi panuje? Seznam Zprávy odpovídají na základní otázky týkající se turbulentního vývoje v Sýrii.
Jak k převratu došlo?
Roky se zdálo, že horká fáze války v Sýrii skončila poté, co Asadova vláda s pomocí Ruska, Íránu a Íránem podporovaných milicí znovu získala kontrolu nad většinou syrských měst.
Zvrat nastal 27. listopadu, kdy syrští povstalci z islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a dalších ozbrojených skupin, především Tureckem podporované Syrské národní armády (SNA), odstartovali rozsáhlou ofenzivu proti vládním silám.
Tři dny nato se jim podařilo získat kontrolu nad většinou druhého největšího syrského města Aleppo.
Asad slíbil, že povstalce s pomocí svých spojenců „rozdrtí“. Ruská letadla zesílila nálety na oblasti ovládané povstalci, Íránem podporované milice posílily obranné linie v okolí města Hamá. I to ale po několika bojích ve čtvrtek padlo do rukou povstalců.
Kdo svrhl vládu v Sýrii?
Jednou z klíčových skupin zapojených do syrského konfliktu je Hayat Tahrír aš-Šám (HTS). Tato islamistická militantní organizace vznikla v roce 2011 pod názvem Džabhat an-Nusrá jako odnož al-Káidy. Mezi její zakladatele patřil i vůdce Islámského státu Abú Bakra al-Bagdádí.
V sobotu povstalci obsadili třetí největší město v zemi Homs a začali se rychle přibližovat k hlavnímu městu. V neděli ráno už oznámili, že jsou v Damašku, svrhli vládu a propustili vězně.
Asad prchl do Moskvy
Krátce poté, co syrští povstalci v neděli ráno pronikli do hlavního města Damašku, oznámili, že „tyran Bašár Asad uprchl“.
První oficiální potvrzení přišlo pár hodin nato, když ruské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž uvedlo, že Asad odstoupil z funkce prezidenta, opustil Sýrii a dal pokyn k mírovému předání moci.
„Rusko se těchto jednání neúčastnilo,“ stojí dále v prohlášení společně se zmínkou, že Moskva je v kontaktu se všemi skupinami syrské opozice.
Asad se na veřejnosti objevil naposledy před týdnem, kdy se v Damašku setkal s íránským ministrem zahraničí. Varoval tehdy, že povstalce, kteří rychle postupovali zemí, „rozdrtí“.
Kde se v současné chvíli nachází, zůstává neznámé. Syrský premiér řekl serveru Al Arabiya, že v noci na sobotu s ním ztratil spojení a nachází se neznámo kde.
Ještě před vydáním prohlášení ruského ministerstva zahraničí sdělil CNN zdroj blízký povstalcům, že svržený prezident opustil Damašek pod ruskou ochranou. Další zdroj uvedl, že Asad odcestoval do Latákíje na severozápadě Sýrie, kde má Rusko leteckou základnu.
Syrská observatoř pro lidská práva zase tvrdí, že Asad odletěl ze země v době, kdy ještě letiště v Damašku kontrolovala jeho armáda. Podle dvou syrských činitelů je možné, že na palubě letadla zahynul při jeho pádu.
V neděli večer ruské tiskové agentury uvedly, že Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl.
Jaká je atmosféra na místě?
Poté, co povstalci oznámili svržení prezidenta Asada, propukly v syrských městech oslavy. V centru Damašku, Homsu i jinde pochodovaly davy lidí a nad hlavami mávaly revolučními vlajkami. Na některých místech strhnuly sochy Asadova otce Hafeze. Vnikly i do bývalého prezidentova sídla.
Mnozí Syřané si pochvalují nově nabytou svobodu, zaznívají ovšem i obavy ohledně toho, jak bude vypadat budoucnost.
„Lidé stříleli do vzduchu, tančili, fotili se a plakali,“ popsal, jak vypadalo nedělní ráno v Damašku, pro stanici BBC tamní novinář Danny Makki. Přes probíhající oslavy ovšem podle něj mají lidé starost o svou bezpečnost a o to, aby nedošlo k bojům mezi jednotlivými skupinami opozice.
„Jak se cítím? Ohromeně. Všichni se cítíme, jako bychom byli třináct let doslova pod vodou a právě jsme se nadechli,“ popsala své pocity britské stanici obyvatelka syrského hlavního města Rania Kataf.
Do hlavního města v neděli odpoledne dorazil lídr povstalců Abú Muhammad Džulání (jeho profil zde) a promluvil k lidem, kteří se shromáždili v tamní mešitě. „Toto vítězství je vítězstvím pro všechny Syřany,“ vzkázal s tím, že Asadův režim „nespravedlivě a bez spáchání jakéhokoli zločinu věznil tisíce vlastních občanů“.
Co znamená pád Asada pro Rusko
Turbulentní vývoj v Sýrii zasadil políček velmocenským ambicím Ruska, tvrdí odborník na Blízký východ. Spekuluje se i o tom, zda pád Asadova režimu neovlivní průběh války na Ukrajině.
Syrští povstalci krátce po převzetí moci vyhlásili v Damašku od dnešních čtyř hodin tamního času zákaz vycházení, který má trvat až do pondělních pěti hodin ráno. Mezitím se v damašské čtvrti Mazza ozvaly výbuchy. Dva bezpečnostní zdroje - jeden syrský a jeden libanonský - agentuře Reuters řekly, že exploze byly zřejmě důsledkem izraelského útoku. Izrael to zatím nekomentoval.
Stanice CNN píše, že arabský mluvčí izraelské armády Avichay Adraee v neděli varoval obyvatele jižní Sýrie, aby zůstali v zájmu zachování bezpečnosti ve svých domovech a až do odvolání nevycházeli.
Učinil tak poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu nařídil armádě, aby obsadila nárazníkové pásmo na hranici Izraele se Sýrií. „Boje ve vaší oblasti nutí IDF (Izraelské obranné síly) k akci a my vám nehodláme ublížit,“ vzkázal mluvčí.
Proč Asadův režim padl tak rychle?
Prezident Asad v poslední době čelil rostoucí nespokojenosti mezi běžným obyvatelstvem i vojáky vlastní armády, která je vyčerpaná roky bojů a potýká se se špatnou morálkou a korupcí.
Právě to podle zahraničních analytiků povstalcům postup usnadnilo. Vojáci se v mnoha případech při střetu s povstalci rozhodli raději opustit pozice, odevzdat své zbraně a prchnout. V některých případech také přeběhli na druhou stranu.
K úspěchu protirežimních složek podle expertů přispělo také to, že HTS zmírnila svou rétoriku a zaměřila se na pečlivé vyjednávání s různorodými komunitami.
Důležitou roli sehrálo také momentální oslabení Asadových klíčových zahraničních spojenců - Íránu, Ruska a Hizballáhu. Asadův režim byl již léta slabý a spoléhal se zejména na vojenskou podporu Ruska a Íránu. Jejich pozornost se ale v poslední době začala soustřeďovat jinam (psali jsme zde).
Doplnili jsme informace o pobytu Asada.