Článek
Glosu si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Proč nespustíme obranné štíty?“ ptá se v britském seriálu Červený trpaslík postava jménem Kocour androida Krytona sedícího za kniplem ohrožené kosmické lodi. „To je přímo vynikající návrh. Má jen dvě drobné vady. Zaprvé, žádné obranné štíty nemáme. Zadruhé, nemáme žádné obranné štíty. Teoreticky jde o jednu vadu, ale považoval jsem ji za tak významnou, že jsem ji uvedl hned dvakrát,“ odpovídá Kryton.
Velmi podobný dialog by se dal vést o nesmrtelném tématu elektronizace (či chcete-li digitalizace) českého zdravotnictví. Zákon o elektronizaci zdravotnictví z roku 2021 předpokládal, že od začátku roku 2024, tedy zhruba za tři měsíce, se měla všechna zdravotnická zařízení v Česku připojit k jednotnému bezpečnému komunikačnímu prostředí, které by umožnilo sdílet zdravotní údaje napříč systémem - bezpečně, efektivně, bez velkého papírování a v reálném čase.
Základním stavebním kamenem nového českého elektronizovaného zdravotnictví se měly stát takzvané kmenové registry, tedy obsáhlé databáze, z nichž by zdravotníci mohli čerpat data potřebná pro léčbu pacientů a komunikaci s nimi. Konkrétně jde o registr poskytovatelů zdravotních služeb (tedy zdravotnických zařízení), registr zdravotnických pracovníků a registr pacientů. Ty měl stát dle zmíněného zákona zřídit k 1. lednu letošního roku.
Proč tedy, ptejme se s Kocourem, nespustíme kmenové registry? Je to vynikající návrh, odpovězme s Krytonem, má jen dvě drobné vady. Zaprvé, žádné kmenové registry nemáme. Zadruhé, nemáme žádné kmenové registry. Teoreticky jde o jednu vadu,… a tak dále.
Na zpoždění českého projektu elektronizace upozornil už před pár dny odborný čtrnáctideník Medical Tribune na základě vystoupení legislativního náměstka ministra zdravotnictví Radka Policara na zasedání sněmovního zdravotnického výboru. Přesněji řečeno toho, že od letošního ledna nemáme žádné kmenové registry, si pohříchu všimlo více lidí. Ale ministerstvo teď žene legislativním procesem novelu elektronizačního zákona, která zruší povinnost zdravotnických zařízení od začátku příštího roku tyto neexistující registry využívat.
Aktuálně se tímto projektem zabýval i Nejvyšší kontrolní úřad s týmž závěrem. NKÚ kontroloval mimo jiné plnění cílů Národní strategie elektronického zdravotnictví a konstatuje: „Celkem 159 mil. Kč vynaložených na plnění vybraných strategických cílů elektronizace zdravotnictví k jejich splnění nevedlo a MZ tento úkol odložilo až do roku 2026. V soustavném prohlubování zpoždění elektronizace zdravotnictví shledává NKÚ významné riziko.“
Je třeba uznat, že do procesu elektronizace dle citované národní strategie i zmíněného zákona dost silně zasáhl covid. Jak uvádějí kontroloři, Ústav zdravotnických informací a statistiky pořídil za 122 milionů korun hardware, který měl sloužit ke zprovoznění takzvaného informačního a datového rezortního rozhraní, ale softwarovou část zakázky v polovině prosince 2021 zrušil a nové „železo“ využil na řešení problémů kolem protiepidemických opatření v čele s Chytrou karanténou 2.0.
Následovaly další problémy s vypisováním zakázek na zajištění registrů a dalších prvků eHealth, o nichž by se dalo dlouze a náramně složitě hovořit v pojmech soutěžního práva, nicméně výsledek je jediný - navzdory národní strategii a schválenému zákonu nebude české zdravotnictví od příštího roku o nic digitálnější, tím pádem také o nic efektivnější, uživatelsky přátelštější a modernější. Prostě se to celé odloží, pro začátek o dva roky.
Je to jen další ukázka toho, že i když umí papír hezky šustit, strategie nestačí. Jakkoli jde mnohé hodit na pandemii, nijak to neumenšuje politickou odpovědnost současného a minulého vedení Ministerstva zdravotnictví a také Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který má vedení stále stejné.
Na druhé straně - čemu se divit? Když i premiér Petr Fiala hlásí, že „Česku trošku ujel vlak“, proč by neměl ujet i v oblasti elektronizace zdravotnictví? Budeme ho tedy s jazykem na vestě dohánět i v této oblasti. Předpokládaná doba zpoždění je dva roky, ale jak víme z nádražních tlampačů, může se snadno změnit.