Hlavní obsah

Česko jako Babišova laboratoř. V krajích si zkouší, co přijde za rok

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Ve všech krajích už je rozhodnuto o místní vládě. Dobrou zprávou je složení koalic především pro hnutí ANO a SPD.

Článek

Analýzu si také můžete poslechnout v audioverzi.

Osm hejtmanů ze 13, devět krajů, kde se podílí na vládě – hnutí ANO poprvé dokázalo vítězství v krajských volbách přetavit ve významný podíl na moci.

Kromě samotného vlivu v krajích přinášejí výsledky povolebních vyjednávání hnutí ANO ještě jeden bonus. Zkusí si vládu s řadou možných partnerů – v krajích totiž rok před sněmovními volbami sestavila koalice od SPD až po některé vládní strany.

Navenek všechny strany říkají, že regionální politika je jiná disciplína než ta celostátní. A že krajské koalice s blížícími se sněmovními volbami nijak nesouvisí.

Informace ze zákulisí ale kreslí jiný obrázek – vedení ANO například hodně tlačilo na koalici s ODS ve středních Čechách. A vedení ODS se jí naopak stejně urputně snažilo zabránit. A to právě z reputačních důvodů před sněmovními volbami.

Když je na případné koaliční partnery dotázán šéf hnutí ANO Andrej Babiš, odpovídá svým obvyklým způsobem – že partnery v krajích netestuje, protože žádné nehledá. „Ideální by bylo sestavovat jednobarevnou vládu, ještě se ale musíme hodně snažit,“ řekl šéf ANO pro Seznam Zprávy.

I vysněnou jednobarevnou vládu si mimochodem ANO v krajích vyzkouší – v Karlovarském kraji získalo takový počet mandátů, že žádného partnera nepotřebuje.

SPD jako seriózní partner

Hned ve čtyřech krajích bude Babišovo hnutí vládnout s SPD. Pro stranu Tomia Okamury je to průlomový úspěch – jejich straník dosud nikdy v radě kraje nezasedl. Po komunální politice tak jde o další příčku, kdy se SPD podařilo prolomit svůj dosud největší problém – že s ním nikdo nechce spolupracovat. Okamura tak po deseti dlouhých letech v opozici nebyl zatím schopen svým voličům doručit konkrétní výsledky.

„Potvrdilo se, že máme koaliční potenciál navzdory tvrzením různých rádoby komentátorů. Je to důležitý moment. Chceme vyměnit Fialovu vládní koalici i na celorepublikové úrovni,“ řekl pro Seznam Zprávy Okamura.

Foto: Jaromír Vondrák, Seznam Zprávy

Jak vypadají koalice v jednotlivých krajích po volbách 2024.

Zvlášť vyniká spojenectví ANO a SPD v Moravskoslezském kraji, kde dosavadní hejtman Josef Bělica okamurovce do koalice brát nemusel. V 65členném zastupitelstvu získal většinu, a mohl tak stejně jako Jana Mračková Vildumetzová v Karlových Varech vládnout sám.

„Je to způsob zvykání voliče na situaci, že tady lze vládnout s určitým typem strany, která je dlouhodobě označována jako extrémní,“ myslí si politolog Otto Eibl z Masarykovy univerzity v Brně.

Pokud bude spolupráce s okamurovci ve čtyřech krajích úspěšná, bude to pro voliče jasný vzkaz – podívejte se, vládli jsme spolu a žádná katastrofa nenastala.

Jak ukázaly poslední volby, obě strany hrají o část stejných voličů. SPD může prospět, když nebude proti Babišovi v přímé konkurenci. „Tomio Okamura se bude asi snažit k ANO trochu připoutat, protože chce získat zpět část svých voličů,“ myslí si Aleš Michal, politolog z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Spolupráce s ANO však zároveň může být pro SPD riziko, pokud se mu na krajích nebude dařit. „Pro Babiše je SPD konkurence. Pokud se spojenectví neosvědčí, ANO je schopné je nasvítit jako nekompetentní neumětely a začít usilovat o jejich voliče,“ dodává politolog.

V neposlední řadě je pak spolupráce s SPD na krajské úrovni vzkazem Andreje Babiše pro vládní strany: Pokud se mnou nepůjdete vy, klidně se spojím i s Okamurou.

Vábení koalice

Strašák v podobě „vlády ANO a extremistů“ bude jednou z Babišových pák po sněmovních volbách na strany současné vládní koalice. A právě v krajích se mu už několikrát osvědčila, a to i v minulosti.

Například v Ústeckém kraji povládne už druhé volební období koalice, v níž je zároveň ANO i ODS. Premiér Petr Fiala z ní prý není šťastný, ospravedlňuje ji ale tím, že zabránila vládě komunistů v kraji.

Jinak se Babišovi ve vábení ODS moc nedaří – ve společné vládě zasednou už jen v Pardubickém kraji, tam ovšem v čele s hejtmanem Martinem Netolickým (3PK). ANO hodně stálo o již zmíněnou koalici s ODS ve středních Čechách, tam ji ovšem vedení občanských demokratů zuby nehty bránilo právě s odkazem na to, že je k dispozici „demokratická varianta“ se STAN.

Štěstí nemělo ANO ani v jižních Čechách a na jižní Moravě, kde oba tamní hejtmani (lidovec Jan Grolich a občanský demokrat Martin Kuba) udělali tak dobrý výsledek, že Babiše nepotřebují. A nepovedlo se ani lákání královéhradeckého hejtmana Martina Červíčka (ODS), kterého Babiš dlouhodobě vychvaluje jako člena ODS, s nímž „je řeč“.

Podobně jako premiér argumentuje také Vít Rakušan, jehož hnutí STAN se s Babišem spojilo ve Zlínském i Plzeňském kraji. „Radost z těch koalic nemám, ale respektuji argumenty kolegů z regionů. S koalicí ANO bychom nesouhlasili v případě, že by bylo možné složit jinou demokratickou nepopulistickou koalici,“ říká Rakušan.

Podle politologa Eibla jde o „mocenské vábení“ Andreje Babiše. „A zároveň testování reakce veřejnosti, co všechno snese. A to z obou stran,“ říká Eibl. Zároveň ale dodává, že voliči vládních stran jsou na spojenectví s ANO stále citlivější než naopak.

Politická Sofiina volba

Co se tedy stane, pokud se vládní strany za rok dostanou do stejné situace jako teď v některých krajích – tedy dostanou na výběr mezi vládou s Babišem, nebo kabinetem ANO a SPD či komunisty?

Několik zdrojů z hnutí STAN Seznam Zprávám potvrdilo, že ve straně jsou z této „Sofiiny volby“ obavy. „Stanaři“, kteří se v krajích s ANO spojují, se dušují, že oni spolupráci tlačit nebudou. „Kraj, to je takové větší město, celostátní politika je něco úplně jiného,“ říká Pavel Čížek (STAN), náměstek plzeňského hejtmana.

Nekompromisní je v této otázce také šéf STAN Vít Rakušan: „Na celostátní úrovni mohu jako předseda Starostů vyloučit, že bychom koalici s hnutím ANO Andreje Babiše uzavřeli.“ Stejně hovoří i premiér Petr Fiala.

Andrej Babiš ovšem může kalkulovat se scénářem, že ne všechny vládní strany musí přežít předvolební rok a samotné volby se stejným vedením. Veřejně například chválí již zmíněného hejtmana Kubu a ohledně spolupráce s ODS říká: „Záleží na předsedovi.“

Čtěte analýzy Seznam Zpráv

Doporučované