Článek
Prudké změny v náladách voličů nemají obdoby. V období nejhlubší pandemické krize přesahoval náskok Pirátů a Starostů před ANO 12 procent, uprostřed léta naopak vedla Babišova formace o šest procent – přinejmenším podle průzkumu společnosti Kantar. Podle agentury STEM byl náskok ANO před Piráty dokonce více než desetiprocentní.
Úpadek obliby koalice Pirátů a STAN se dá podle výzkumníků snadno pochopit. „Jejich příznivci se přesouvají ponejvíce k ODS a k ANO, tedy ke stranám, od kterých Piráti dříve čerpali nejvíce. Jako důvod stále rezonují programové záležitosti, respondenti rovněž zmiňují slabou předvolební kampaň,“ uvádějí experti Kantaru.
Jinými slovy, pirátská koalice se dostala do nevýhodné pozice tím, když pro předsedu Ivana Bartoše nárokovala místo premiéra. Tvrdým otázkám, jak chce řídit stát, však nedokázala přesvědčivě vzdorovat.
Změny voličských preferencí tím kopírují vývoj v Německu, kde spolkové volby proběhnou 26. září, tedy o dva týdny dříve než v Česku.
U sousedů se projevila frustrace z dlouhé pandemie během března, tedy proti Česku s malým zpožděním. Vládní křesťanská demokracie (CDU) ztratila za několik málo týdnů skoro dvacetiprocentní náskok před stranou Zelených a dočasně dokonce pozici nejsilnější strany.
Do prázdnin se však karta otočila. Nepřesvědčivá kampaň zelené kandidátky na kancléřku Annaleny Baerbockové a konec protipandemických opatření byly podle německých sociologů dostatečným důvodem, proč křesťanští demokraté obnovili náskok aspoň na deset procent.
Stejný vývoj s jiným obsazením zažívá během prázdnin Česko.
V Německu však dějiny návratem CDU neskončily. Křesťanští demokraté neuspěli se svou letní kampaní a znovu se propadli. Měsíc před volbami je v preferencích dohnali dlouho odepisovaní sociální demokraté v čele s oblíbeným ministrem financí Olafem Scholzem.
Češi mohou i nadále sledovat německou stopu, ani v takovém případě ovšem nic nenasvědčuje tomu, že třetím vzadu v boji o premiérské křeslo budou také u nás sociální demokraté. Teoreticky může roli úspěšného outsidera sehrát koalice SPOLU. Samozřejmě není vyloučeno ani vzkříšení Pirátů a STAN, ani další posílení ANO.
Tuzemské průzkumy, které v případě Kantaru a STEM proběhly přesně dva měsíce před volbami, nemusí věrně předpovídat, jak budou lidé hlasovat počátkem října.
Slovy expertů deníku Welt, „průzkumy už dnes není možné považovat za předpověď volebního výsledku, v základě zobrazují jen stav veřejného mínění v okamžiku dotazování“.
To potvrzuje také agentura STEM. „Nejistota kolem výsledku voleb je stále značná a závěrečná kampaň může ovlivnit desítky procent možných voličů,“ uvádí v komentáři k srpnovému průzkumu.