Článek
Navalného advokátka Olga Michajlovová uvedla, že jí úřady nesdělily, kam Navalného vezou. Účastníci summitu Evropské unie mezitím odsoudili zacházení s Navalným a požadovali jeho okamžité propuštění na svobodu. Po prvním dnu jednání prezidentů a premiérů unijních zemí, které se koná formou videokonference, to oznámil šéf Evropské rady Charles Michel.
„Oznámili nám, že Navalnyj opustil vazební věznici, ale odmítli sdělit, kam ho vezou. Očekáváme, že až dorazí na místo, vyrozumí o tom jeho příbuzné,“ dodala Michajlovová. Zdůraznila, že tak rychlá přeprava z vazební věznice do vězeňského zařízení, kde si má odsouzenec odpykat trest, se vymyká běžné praxi.
„Odsuzujeme zacházení s Alexejem Navalným a požadujeme jeho okamžité propuštění,“ řekl Michel na tiskové konferenci. Připomněl, že již v pondělí se ministři zahraničí členských zemí EU politicky dohodli na přijetí sankcí vůči osobám odpovědným za opozičníkovo zatčení a odsouzení. Přijetí nových sankcí bude formálně dokončeno příští týden, citovala Michela agentura Reuters.
Navalnému, který je považován za hlavního soupeře prezidenta Vladimira Putina na ruské scéně, tento měsíc soud změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný. S odvoláním obhajoba neuspěla a opoziční představitel si má odpykat přibližně 2,5 roku.
Navalnyj byl před lety odsouzen za zpronevěru, ale tvrdí, že verdikt ruského soudu byl politicky motivován a že Evropský soud pro lidská práva shledal, že byl odsouzen nespravedlivě, za což mu Rusko již vyplatilo odškodnění. Kreml tvrdí, že nemá s Navalného uvězněním nic společného.
Navalnyj byl zatčen 17. ledna hned po návratu do Ruska z Německa, kde se pět měsíců léčil z otravy nervově paralytickou látkou. Otravu připisuje Kremlu. Ruské úřady to odmítají a obviňují Navalného ze spolupráce se západními zpravodajskými službami. Tato tvrzení Navalnyj považuje za směšná.