Článek
„Navalnyj byl zadržen s použitím síly a odveden. Nekladl odpor. Ostatní byli propuštěni,” uvedla původně Jarmyšová. Na Twitteru zveřejnila také záběry, jak policie prořezává dveře, aby se do kanceláře k Navalnému a jeho spolupracovníkům dostala. Sám Navalnyj ale na Twitter napsal, že ve vězení není, jen ho „z nějakého důvodu” policie násilím odvlekla. Dodal také, že během razie policie zabavila většinu dokumentů.
Ретвитни, если эта фотография описывает твоё новогоднее настроение. pic.twitter.com/1eFkMIfseb
— Alexey Navalny (@navalny) December 26, 2019
Дверь ФБК @fbk_door не выходит на связь. Ее твиттер молчит. pic.twitter.com/oFLmfcTV6o
— Alexander Goode (@goode108) December 26, 2019
Navalnyj navíc ve středu obvinil ruské úřady z toho, že „unesli” ruského opozičního aktivistu Ruslana Šavedinova. Toho v pondělí 23. prosince odvezli dva tisíce kilometrů od Moskvy, do Nové země, v Archangelské oblasti na severu, kde se nachází vojenská základna, na které má sloužit. Podle Navalného je ale třiadvacetiletý aktivista na základně nedobrovolně.
Opoziční politici volají po Šavedinově propuštění a označují ho za politického vězně. Podporovatelé opozice vyrazili s cedulemi, na kterých stálo „Šťastný Nový rok 1937”, to odkazuje na stalinské čistky.
Alexej Navalnyj založil protikorupční FBK v roce 2011. Výsledkem vyšetřování, které vedl, byly články, v nichž ze zneužití moci a osobního obohacování obvinil mimo jiné premiéra Dmitrije Medveděva, šéfa ruské Národní gardy Viktora Zolotova nebo prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova.
V listopadu letošního roku rádio Echo Moskvy ohlásilo, že FBK podal žalobu na prezidenta Vladimira Putina kvůli podezření z neplnění ústavních povinností. Putin podle žaloby nedokázal protikorupční fond ochránit před trestním stíháním a také toleroval porušování ústavních záruk svobody slova.
FBK se dlouhodobě potýká s problémy ze strany ruských úřadů. Letos v srpnu fond oznámil, že všechny jeho účty byly zablokovány a že ruská kriminální ústředna zahájila jeho trestní stíhání kvůli podezření z praní špinavých peněz.
Počátkem listopadu moskevský soud schválil rozhodnutí ruského ministerstva spravedlnosti označovat Navalného protikorupční organizaci za takzvaného zahraničního agenta financovaného z ciziny. Navalnyj to kritizoval s tím, že ruské úřady se jeho fondu bojí, protože odhaluje korupci mezi představiteli státní moci.