Článek
„Uspořádaný, koordinovaný a promyšlený“ postupný odchod jednotek NATO z Afghánistánu bude zahájen 1. května. „Šli jsme do Afghánistánu společně, přizpůsobovali své postoje společně a jsme jednotní i v otázce odchodu,“ řekl po ministerské videokonferenci generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.
Rozhodnutí šéfa NATO přišlo krátce poté, co americký prezident Joe Biden v televizním projevu oficiálně informoval o rozhodnutí své administrativy dokončit odchod z asijské země 20 let po teroristických útocích na USA, na něž spojenci afghánskou misí zareagovali. Spojené státy budou odchod vojáků koordinovat s dalšími zeměmi. Ze země pak definitivně odejdou do 11. září letošního roku, tedy do 20. výročí teroristických útoků na New York a Washington.
Šéf Bílého domu, podle něhož jsou důvody pro další setrvávání v Afghánistánu stále více nejasné, ve svém dnešním proslovu také uvedl, že podle něj nastal čas, aby američtí vojáci odešli domů.
NATO má v rámci výcvikové mise v zemi téměř 10 tisíc vojáků, kteří Afghánistán definitivně opustí během několika dalších měsíců. Aliance bude podle společného prohlášení ministrů nadále podporovat mírový proces v zemi.
Alianční jednotky měly původně opouštět Afghánistán již v těchto dnech, avšak podmínily svůj odchod pokrokem mírových rozhovorů mezi tamní vládou a radikálním hnutím Tálibán. Dohodu o stažení s Tálibánem, kterou uzavřel předchozí americký prezident Donald Trump, nyní jeho nástupce v Bílém domě přehodnotil.
Česká republika v reakci na kroky Severoatlantické aliance oznámila, že je připravena stáhnout své vojáky z Afghánistánu a dohodu ministrů obrany a zahraničí NATO respektuje. „Vždy jsme říkali, že samostatně nebudeme podnikat žádné kroky a otázku afghánské mise musíme vyřešit kolektivně. Dohodu respektujeme a jsme připraveni stáhnout i české vojáky,“ uvedl český ministr obrany Lubomír Metnar.
Dodal také, že Česka republika je i nadále připravena bojovat proti terorismu. Podle Jakuba Fajnora z tiskového oddělení ministerstva obrany stažení vojáků znamená začátek nového vztahu NATO k účastníkům afghánského mírového procesu.
Vždy jsme říkali, že samostatně nebudeme nic podnikat a otázku afghánské mise musíme řešit kolektivně. Dnešní alianční dohodu respektujeme a jsme připraveni stáhnout i české vojáky. Se spojenci budeme koordinovat naši další pomoc a jsme nadále připraveni bojovat proti terorismu.
— Lubomír Metnar (@metnarl) April 14, 2021
V Afghánistánu sloužili čeští vojáci z polní nemocnice, strážních jednotek, chemické a biologické ochrany i chirurgického nebo rekonstrukčního týmu Lógar.
Dlouholetá alianční mise Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF) se v Afghánistánu uzavřela koncem roku 2014. Od té doby v zemi pokračuje nová výcviková mise Resolute Support (Rozhodná podpora).