Článek
Americká NASA plánuje na příští léto mimořádnou misi. Ke Slunci hodlá vyslat sondu Parker Solar Probe. Podle vědců to bude první mise ke hvězdě v historii lidstva. NASA vyšle sondu do sluneční atmosféry, Parker Solar Probe bude obíhat ve vzdálenosti 6,2 milionu kilometrů. Teploty tu dosahují téměř 1 400 stupňů Celsia, sonda bude kromě horka vystavena také silné radiaci. Žádný lidmi vyrobený stroj ještě tak extrémním podmínkám nečelil. „Kosmická loď bude zkoumat vnější atmosféru Slunce a pokusí se odpovědět na desetiletí starou otázku, jak fungují hvězdy,” uvedla NASA v tiskové zprávě.
We've renamed our first mission to touch the sun as the Parker Solar Probe in honor of astrophysicist Eugene Parker: https://t.co/gpF1eqloid pic.twitter.com/F1KgjJLaO0
— NASA (@NASA) May 31, 2017
Sonda bude před žárem chráněna téměř 11,5 centimetru tlustým tepelným štítem z uhlíkového kompozitu. NASA ji pojmenovala po astrofyzikovi Eugenu Parkerovi - je to i další prvenství plánované mise. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku ještě nikdy nepojmenoval sondu po žijícím člověku. Eugene Parker v současnosti působí jako emeritní profesor astrofyziky na univerzitě v Chicagu.
Naposledy se ke Slunci více přiblížila sonda Helios 2, která kolem něj proletěla ve vzdálenosti 43 milionů kilometrů.