Článek
Úspěch je podle NASA velkým milníkem srovnatelným s prvním letem objektu těžšího než vzduch na Zemi, který provedli v roce 1903 bratři Wrightové. Něco takového se nyní na vesmírném objektu totiž povedlo vůbec poprvé.
Helikoptéra se nyní bude po letu dobíjet, v úterý pak má poslat prostřednictvím Perseverance do NASA další data, mezi nimi například fotografie horizontu Marsu.
Původně měla Ingenuity vzlétnout už minulý týden. Vědci z NASA narazili na problém v softwaru řídicí jednotky, který stroji neumožňoval přepnout se do letového módu a zahájit vysokorychlostní test rotorů. To se nakonec povedlo vyřešit a test rotorů byl v pátek úspěšný.
Následně se Ingenuity zvládla oddělit od vozítka Perseverance a překonala další překážku, když přežila svou první noc na povrchu Marsu, kde bývá i minus 90 stupňů Celsia.
Úspěch dnešního pokusu byl však i přesto velmi nejistý. NASA k němu přistupovala jako k plánovanému startu rakety, který se kvůli nevyhovujícím podmínkám běžně na poslední chvíli odkládá.
Po několika odkladech je to tu! Vrtulníček #Ingenuity dnes poprvé vzlétl na Marsu. V následujících 30 dnech se dočkáme ještě několika čím dál více odvážnějších letů. Velká gratulace do @NASA a týmu @NASAJPL. pic.twitter.com/90FAytPFB1
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) April 19, 2021
NASA těsně před oznámením výsledků pokusu uvedla, že pokus mohl dopadnout pěti různými způsoby. Nejlepší z nich zněl jednoduše „úspěch“, druhou nejoptimističtější možností byl úspěch částečný, dále pak odklad na zítřek, neznámý výsledek kvůli nedostatku informací, nebo úplné selhání.
Úkolem Ingenuity není nic jiného než ověřit možnost podobných letů na mimozemských tělesech pro případné další využití v budoucích misích. Tou by mohla být mise Dragonfly, jejímž cílem je s použitím létajícího stroje udělat průzkum povrchu Titanu, tedy jednoho z měsíců Saturnu. NASA ji plánuje až do příští dekády.