Článek
Vědci z NASA poprvé zaznamenali otřesy na rudé planetě. O marsotřesení informovalo 6. dubna vesmírné vozítko InSight lander. Napsal o tom web britského deníku Independent.
„Na takový signál jsme čekali dlouhé měsíce,“ sdělil Independentu Philippe Lognonne, člen týmu, který se stará o vozítko InSight. Podle Lognonneho jsou prvně zaznamenané otřesy důkazem, že na Marsu probíhá seismická aktivita. Na rudé planetě nejsou, stejně jako například na Měsíci, tektonické desky.
NASA o úspěšném objevu informovala na svém Twitteru, kde umístila audiozáznam seismické aktivity.
Sound on!🔊 When listening for marsquakes, our @NASAInSight spacecraft recorded audio with three distinct sounds:
— NASA (@NASA) April 23, 2019
💨 Noise from the Martian wind
🔴 Vibrations on the Red Planet
📷 Its robotic arm moving to take pictures
Listen in: https://t.co/QPaEmgsiVW . pic.twitter.com/7ZcC2Ig88I
„Již dříve jsme zaznamenávali různé hluky na planetě, ale tento záznam otevírá nové pole působnosti: marťanskou seismologii,“ řekl Independentu Bruce Bandert, vedoucí týmu InSight.
Vědci doufají, že zaznamenání dalších otřesů na rudé planetě pomůže zjistit, jakým způsobem byl Mars v historii zformován.
Vozítko InSight lander přistálo na Marsu loni v listopadu. Stroj má mimo jiné planetu navrtat a zjistit její vnitřní teplotu. Dosud se ale vozítku podařilo provrtat jen 50 centimetrů hluboko pod povrch. Vozítko má také za úkol více zmapovat strukturu Marsu.
Celý projekt InSight vyjde NASA na 814 milionů dolarů (cca 18 722 milionů korun).