Článek
Jsou to dva týdny, co robotická sonda na rudé planetě přistála. Úkolem vozítka je pátrat po stopách mikrobiálního života v dávné minulosti, ale také plnit úkoly spojené s přípravou budoucích výprav lidí na Mars.
Dalším posláním robotického vozu je prozkoumat kráter zvaný Jezero a v jeho blízkosti hledat důkazy o minulém životě. Kvůli tomu bude muset v nadcházejícím marťanském roce (zhruba dva pozemské roky - pozn. red.) urazit vzdálenost 15 kilometrů.
Vědci chtějí v kráteru nalézt řady skalních útvarů, v nichž by podle odhadů mohla být zachována data o starodávné biologické aktivitě, píše BBC.
Ale než se Perseverance na tuto náročnou cestu vydá, je třeba provést experiment. V příštích týdnech se NASA soustředí na pokus o vzlétnutí s malým vrtulníkem přivezeným ze Země.
Vozítko tak stráví příštích několik týdnů jízdou ze své současné lokace na vhodný úsek terénu, kde lze s vrtulníkem Ingenuity bezpečně přistát. NASA doufá, že pohled z výšky přinese nové informace.
„Od přistání podnikla dosud největší a nejsofistikovanější sonda agentury NASA kontrolu každého systému a poslala zpět na Zemi tisíce fotek z kráteru Jezero,“ stojí v prohlášení NASA.
Už na konci února NASA ukázala části videozáznamu z přistání robotické sondy Perseverance na povrchu Marsu. Na videozáznamu dlouhém přes tři minuty jsou záběry z různých kamer umístěných na vozítku, které byly pořízeny poté, co sonda vstoupila do atmosféry Marsu.
Nejprve je vidět rozevření padáku a následně přibližující se povrch planety. Nakonec lze spatřit samotný rover. Toho sestupná sekce přistávacího zařízení spouští na třech lanech a po dosednutí průzkumného vozítka odlétá do bezpečné vzdálenosti.