Článek
Jak uvedl syrský opoziční server Step News, letouny vypálily několik střel na budovy na základně syrského letectva Hamdán v oblasti Búkamál nedaleko hranice Sýrie s Irákem. Vojáci na nálet okamžitě reagovali odvetnou palbou a použili i protiletadlové zbraně. Zda byl při leteckém úderu někdo zraněn, není známo.
Od začátku syrského konfliktu v roce 2011 vedl Izrael v Sýrii několik útoků proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada a proti jeho spojencům – Íránu a libanonskému hnutí Hizballáh.
V severozápadní syrské provincii Idlib přišlo podle exilové Syrské organizace lidských práv (SOHR) o život deset civilistů při včerejším náletu. Při tom bylo zasaženo tržiště ve městě Maara an-Numán. „Konečná bilance se může zhoršit, zranění utrpělo 15 lidí a stav některých z nich je kritický,“ citovala agentura AFP šéfa SOHR Ramího Abdar Rahmána.
Syrská armáda se snaží od dubna dobýt provincii Idlib, která je z větší části v rukou povstalců a radikálních skupin. Podle AFP ve středu boje pokračují na jihovýchodě provincie. Syrská armáda přišla v minulých 48 hodinách o 51 lidí a její protivníci o 45 bojovníků.
Boje se znovu rozhořely
Obnovené boje v Idlibu mezi syrskou armádou a povstalci trvají od soboty a obě strany v nich od té doby přišly o 96 lidí.
Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 000 lidí.
Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.
V říjnu do Idlibu přijel syrský prezident Bašár Asad. Byla to jeho první návštěva této části Sýrie od začátku občanské války v roce 2011. Asad řekl, že bitva o Idlib je pro ukončení této války klíčová. Konflikt nepřežilo 370.000 lidí a zemi kvůli němu opustilo přes pět milionů Syřanů.
Syrská občanská válka, již zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se během let zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si vyžádalo už nejméně 400.000 lidských životů a své domovy muselo opustit dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace. Z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí.
Do bojů se na straně prezidenta Bašára Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, což do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu.