Článek
Brněnští radní tak příští týden budou rozhodovat o tom, zda vezmou zpět výpověď nájemní smlouvy, které doběhne lhůta na konci ledna. Město o tom informovalo v tiskové zprávě.
„Splacení závazků za poslední rok ve výši asi milion korun chápu jako důkaz toho, že má společnost Gattamelata zájem v prostorách Muzejky zůstat i nadále. Zpětvzetím výpovědi se proto budeme zabývat na nejbližší možné schůzi rady, a to ve středu 27. ledna. Uvědomuji si, že dnešní doba není pro žádného podnikatele jednoduchá, a o to víc doufám, že se Muzejka co nejdřív dočká otevření, protože to je náš cíl,“ uvedl náměstek pro správu majetku Jiří Oliva (ČSSD).
Město vypovědělo smlouvu s nájemcem loni v říjnu, výpovědní lhůta by tak končila na konci ledna. Před jejím vypršením ale město znovu vyzvalo firmu Gattamelata, aby uhradila svůj dluh, a firma tak učinila ke 20. lednu.
Naposledy byly historické prostory otevřené na jaře 2012, kdy skončila restaurace Muzejka propojená s hudebním klubem Mju:z. Tehdejší nájemce pak dlouho odmítal prostor vyklidit, znovu tak město pronajalo Muzejku až v květnu 2016 současnému nájemci. Na prostory bývalé restaurace, bufetu a zázemí s parkovacím místem se vztahují tři nájemní smlouvy uzavřené na dobu neurčitou. S otevřením restaurace byly problémy i proto, že památkáři kvůli způsobu výmalby nedali souhlas ke kolaudaci.
Berglův palác, známý také jako Berglerův palác nebo Berglova vila či Muzejka, byl postaven v 60. letech 19. století jako novorenesanční dům s novogotickou fasádou. Stavbu navrhl vídeňský architekt Heinrich Ferstel, autor nedalekého Červeného kostela a několika dalších brněnských staveb. Jméno Muzejka dům dostal ve 20. letech 20. století, když patřil Zemědělskému muzeu a v přízemí byla Kavárna Muzeum. Muzeum bylo v roce 1943 zrušeno, název budově zůstal. Památkově chráněná je od roku 1964.