Článek
První dva týdny budou v omezeném režimu, místo si je potřeba rezervovat, řekla dnes ČTK kastelánka Michaela Kokojanová. Hlavní návštěvní sezona na této památce UNESCO obvykle začíná 1. dubna, zpoždění vyplynulo z vládních opatření při koronavirové epidemii. Obvyklá otevírací doba bude letos platit od 25. května.
Poutní areál je dílem architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Turistické prohlídky se tam přes opravy kostela konaly i vloni, během rekonstrukce návštěvníci platí snížené vstupné. Někoho podle kastelánky může mrzet to, že se opravuje, jiní se mohou zajímat o neobvyklý vzhled památky. „Kdy třeba vidí odstrojené oltáře,“ uvedla.
V tomto roce se lidé mohou podívat i pod ruce štukatérů a dalších odborníků, kteří pracují na obnově interiéru kostela. Výklad bude doplněný o technologii oprav nebo o poznatky z restaurátorských průzkumů. Zkouška to podle kastelánky asi bude pro průvodce. „Ono to není nic jednoduchého, mluvit tři čtvrtě hodiny s rouškou na ústech. Těch prvních 14 dní vyzkoušíme, co je možné,“ podotkla. U vstupu do kostela bude k dispozici dezinfekce. Podrobnosti k organizaci prohlídek jsou na webu památky.
Vloni si památku podle kastelánky prohlédlo okolo 33.000 lidí. „Letos, hrubým odhadem, jsme zatím někde kolem sedmi tisíc (návštěvníků) v minusu,“ uvedla kastelánka k dopadu zpožděného startu turistické sezony.
Projekt obnovy kostela za 45 milionů korun dotovaný Evropskou unií uskutečňuje římskokatolická farnost třetím rokem. Kostel už má opravené omítky fasády. Na letošek zůstalo dokončení nátěru u její poslední části a závěrečné úpravy při zemi. Odborníci se teď naplno věnují interiéru, práce se odehrávají v kostele i v ateliérech restaurátorů.
Kostel na Zelené hoře byl vysvěcený v roce 1722 a stal se vyhledávaným poutním místem. Dobu rozkvětu přerušil požár v roce 1784. Římskokatolická farnost Zelenou horu spravuje od roku 2014.