Článek
Symbolem nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny bude víc než kdy dřív dezinformační kampaň. Podle analýz dezinformačních webů a řetězových e-mailů bývají nejčastěji směřovány proti České pirátské straně.
Její analytici dennodenně sbírají data o fake news, které se o Pirátech v Česku šíří. Daří se jim tak vysledovat trendy na české dezinformační scéně.
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Novým jevem podle nich jsou anonymní profily, které se vydávají za členy nebo příznivce Pirátské strany. „Tyto profily záměrně zveřejňují vulgární a agresivní komentáře, aby příjemci těchto zpráv měli pocit, že takto jednají Piráti,“ popisuje mluvčí strany Jakub Dušánek.
Vymyšlené profily mají často obecně znějící nebo naopak neexistující jméno a podle Dušánka zároveň často pozitivně působí na stránkách jiných politických stran. Příkladem je třeba řetězový e-mail, v němž vystupovala pirátská dvojice s vymyšleným textem, ve kterém vyjadřovala přání, „aby jejich rodiče a prarodiče zemřeli na koronavirus, aby se vykoupili za zločiny, které celý život páchali proti matce Zemi“. Přeposílaly si to stovky až tisíce seniorů s komentářem „zde už bohužel nepomůže ani pár přes držku“.
Piráti tvrdí, že tyto profily často pocházejí z takzvaných „trollích farem“, kde je možné si jejich činnost objednat. „Některé mediální agentury tuto službu nabízejí, přestože je v mnoha případech za hranou etiky,“ tvrdí Dušánek. Konkrétní agentury však nejmenuje.
V minulosti se k tomu však přiznal třeba Jaromír Soukup. „Jedna z našich firem je takzvaná PR agentura, Médea PR. A my tam máme oddělení, kterému se říká oddělení sociálních sítí. A většina těch zaměstnanců v tom oddělení jsou lidé, kteří právě píší na Facebook a do těch diskuzí jaksi v zájmu toho klienta, který si to platí,“ uvedl v roce 2019 v jednom ze svých pořadů. Na jeho prohlášení později reagovala asociace APRA sdružující komunikační agentury.
Anketa
Hitem posledních týdnů podle pirátských analytiků byly reakce související s posledními hlasováními Poslanecké sněmovny či Senátu. Před dvěma týdny začali zachytávat třeba více dezinformací týkajících se pirátského návrhu na korespondenční hlasování.
„Podle dezinformátorů chtěli Piráti korespondenční hlasování k tomu, aby zmanipulovali hlasy seniorů,“ říká mluvčí.
Dlouhodobou stálicí pak jsou zprávy o tom, že strana chce do Česka vozit migranty a dávat jim byty, že chce výrazně danit byty nebo že „dostává noty z Bruselu“. „Lži na toto téma oprášil premiér Andrej Babiš a jeho tým poradců v nejnovější propagační brožuře,“ podotýkají Piráti.
Ostatně premiéra Babiše označují vedle anonymních profilů za jednoho z hlavních dezinformátorů.
„Nejnověji je aktivní premiér, a to jak ve veřejných projevech ve Sněmovně, tak ve své předvolební tištěné agitaci,“ říká Dušánek. Dalšími veřejně známými lidmi, kteří podle Pirátů o nich šíří nepravdivé informace, jsou senátor Jaroslav Doubrava (severočeši.cz), europoslanec Ivan David (SPD), předseda SPD Tomio Okamura a také Jana Bobošíková, která letos kandiduje za Volný blok.
Až k soudu se pak dostaly dezinformace aktivistky Nely Liskové, která šířila fake news o pirátské místopředsedkyni Olze Richterové.
Poté, co podle nich grafiku týkající se danění bytů zveřejnil i poslanec ANO a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, chtěl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík zařadit na jednání pléna bod o rozeznávání dezinformací. Poslanci jej však nepodpořili. Hejtman později svůj tweet smazal.