Článek
Většina navrátilců se ubytovala u příbuzných a známých. Panovaly ovšem obavy, že nebudou mít všude k dispozici podmínky pro dodržování karantény.
Jak ale Moravskoslezský Deník napsal, pro navrátilce, kteří by neměli kde karanténu přečkat, zajistil krajský úřad ubytování v ostravském penzionu. Vše se zatím obešlo bez potíží.
Jak již Seznam Zprávy informovaly, stovky českých a slovenských Romů, kteří trvale žijí v Británii, se vydaly do České republiky. Nemají důvěru v opatření, která v boji s koronavirem přijala vláda v Londýně.
Hromadný návrat domů.
Do Moravskoslezského kraje bylo z různých koutů světa přepraveno přibližně 300 lidí. Romové mezi nimi tvoří zatím jen menšinu.
Jak ale řekl Seznam Zprávám český Rom žijící ve Velké Británii a aktivista Petr Torák, řada Čechů a Slováků žijících v Británii se chce vrátit do vlasti, protože se tady budou cítit ve větším bezpečí. „Čechům a Slovákům tady v Británii se strašně líbí, jaká opatření byla přijata v České republice a na Slovensku, hlavně co se týče nošení roušek a zákazu vycházení,“ řekl Torák. „Prostě nedokážou pochopit, proč si v Británii myslí, že to tady bude jinak, proč to tady na britských ostrovech není potřeba, takže proto se necítí bezpečně. A potom v kombinaci s počtem obětí nového typu koronaviru a počtem nakažených samozřejmě spousta lidí začala panikařit a řekla si: Ne, v Česku a na Slovensku nám bude lépe, budeme v bezpečí.“
Jedna velká rodina už z Peterboroughu, kde Torák žije, odjela do Česka. Další lidé měli podle něj odjet na Slovensko.
Torák, původem Liberečan, se po maturitě s rodinou kvůli rasově motivovaným útokům odstěhoval do Velké Británie. Na britských ostrovech se stal policistou a v roce 2015 získal Řád britského impéria. Nyní je ředitelem charitativní organizace COMPAS, kterou pomáhal v roce 2010 založit. Radí i české vládě.