Článek
Turingův elektromechanický stroj, předchůdce moderních počítačů, rozluštil nerozbitný kód Enigma používaný nacistickým Německem. Jeho práce v Bletchley Parku, britském válečném kryptoanalytickém centru, výrazně přispěla ke konci války a záchraně tisíců životů.
Guvernér centrální banky Mark Carney řekl, že Turing byl zakladatel počítačové vědy a umělé inteligence i válečný hrdina. „Příspěvky Alana Turinga byly dalekosáhlé a průlomové,“ uvedl Carney, který přijal konečné rozhodnutí o výběru.
Po válce byl Turing stíhán za homosexualitu, která byla tehdy nezákonná. Zemřel v roce 1954, když snědl jablko napuštěné kyanidem. Bylo mu 41 let. V roce 2013 mu byla posmrtně udělena oficiální královská omluva.
Alan Turing will be the new character on the £50! Find out more: https://t.co/y6CPh3SckQ #Turing50 #ThinkScience pic.twitter.com/zGy4ZSr5mv
— Bank of England (@bankofengland) July 15, 2019
Kromě Turingovy fotografie bude nová bankovka obsahovat tabulku a matematické vzorce z Turingovy práce z roku 1936 a technické výkresy pro stroje používané k rozbití kódu Enigma.
Bankovka v hodnotě 50 liber je v Británii bankovkou s nejvyšší nominální hodnotou. Bude z plastu, měla by tedy být odolnější, bezpečnější a hůře padělatelná. Do oběhu přijde v roce 2021.