Článek
Situace je komplikovaná hlavně pro studenty prvních ročníků, kteří se těšili na vysokoškolský život a od podzimu studují pouze on-line. Poradenské centrum Masarykovy univerzity za poslední tři roky v březnu zprostředkovalo v průměru 60 konzultací s psychologem, letos jich bylo 125, oznámil ČTK mluvčí univerzity Pavel Žára. Podobný trend zaznamenala také Mendelova univerzita.
Všechny konzultace na Masarykově univerzitě se odehrávaly dosud on-line. Studenti řeší úzkostné stavy, pocit přetížení, stres, obavy z vlastního selhání, vztahové problémy. Úzkostné stavy pramení z různých zdrojů, souvisí však podle Žáry také s aktuální pandemickou situací. Studentům chybí sociální kontakty, zejména pak nováčkům na univerzitě.
V roce 2018 uskutečnilo Poradenské centrum Masarykovy univerzity 678 konzultací, v roce 2019 jich bylo 943 a v roce 2020 více než 750. Důvody mírného poklesu za rok 2020 pracovníci centra spatřují jednak ve změně formy poskytovaných služeb, ale také v tom, že v prvních fázích krize většina lidí, včetně studentů, napnula síly a soustředila se na zvládnutí situace vlastními silami, případně se vrhli rovnou do pomoci ostatním, třeba formou dobrovolnictví.
V obdobném poradenském centru Mendelovy univerzity se poptávka po psychologické pomoci v druhé polovině roku 2020 zdvojnásobila. K nejčastějším tématům konzultací patří nedostatek sociálních kontaktů, úskalí distanční výuky, „digitální únava“, neznalost prostředí, obava z ukončení studia a z budoucnosti či obecná ztráta motivace. Podle nedávné tiskové zprávy Mendelovy univerzity jde o důsledek dlouhotrvajících restrikcí i nedostatku sociálních kontaktů. Studenti a obecně mladí lidé podle řady studií představují v době pandemie ohroženou skupinu z hlediska duševního zdraví.