Článek
Největší hrozbou pro kvalitní žurnalistiku je nedostatek peněz a celkově ekonomický stav médií. Za ztrátou důvěry v novinařinu je třeba hledat i příklon tradičních médií k zábavě a prvoplánovým skandálům, vysvětluje ve Výzvě David Boardman, světově uznávaný investigativní novinář, který dlouhá léta vedl největší list na západním pobřeží USA – The Seattle Times.
„Je jasně patrné, že sice negativní zprávy vyvolají velký ohlas, ale jen na krátkou dobu. Propracované kauzy, které v sobě obsahují i poukazy na možné řešení, se ale udrží o mnoho déle a mají větší dopad,“ říká muž, jenž je v nejužším vedení mezinárodní organizace investigativních novinářů OCCRP zaměřující se na korupci a organizovaný zločin. Mezi její projekty patří i proslulé Panama či Paradise Papers.
A právě s OCCRP spolupracoval i zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak. „Prvotní reakce byla samozřejmě šok. Ale slibuji, že naši lidé se té kauzy rozhodně nepustí a budeme odhalovat, kdo za tím stál,“ prohlásil Boardman, který přijel do Česka na pozvání organizací Ashoka ČR a Nadace OSF.
Má v dnešní době investigativní žurnalistika ještě moc vyvolat dostatek emocí, aby se něco změnilo? Jak bojovat s klesající důvěrou médií, kterou navíc podrývají politici? A je skutečně prací žurnalistů přinášet řešení? I o tom v rozhovoru, jejž si můžete v tlumočené verzi pustit nahoře ve videu. V původním anglickém znění pak níže.
Pořad Výzva sledujte každý všední den ve 21:00 a 21:30 v celoplošné Televizi Seznam.
Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.