Článek
V dnešní době se dá s většinou platebních karet platit v zahraničí. Zlatou střední cestou tak je mít s sebou kartu a zároveň i nějakou hotovost. Vždy ale také záleží na cílové destinaci. Když cestujeme do západní Evropy, tak tam jsou převážně země, kde se platí eurem a tady problém nenastává.
V případě Asie nebo Afriky už tak to jednoduché být nemusí. „Tady například směnárny, které působí v České republice, té dané země měny ani nevedou, takže si je nevyměníte. A v tu chvíli je lepší mít s sebou hotovost v nějaké volně směnitelné měně. Tedy euro nebo americké dolary,“ radí Tomáš Hládek, odborník na kybernetickou bezpečnost a platební styk z České bankovní asociace.
Ukradená platební karta
Je dobré mít uložené telefonní číslo vaší banky, kam se ztráta karty hlásí. Banka ji ihned zablokuje a není ji tak možné po celém světě použít.
„Ze zákona jsme chráněni jako spotřebitelé. Tedy když nahlásíme bance, že došlo ke ztrátě či zcizení karty, tak i kdyby se ji někomu podařilo použít, tak ztráta jde za bankou a ona vám peníze musí vrátit,“ vysvětluje Tomáš Hládek.
Je bezpečné vybírat peníze z bankomatu v zahraničí? Užitečné rady o platbách na vaší dovolené se dozvíte v celém rozhovoru nad článkem, který je součástí pořadu Rodinka vysílaný na Televizi Seznam.
Návod k naladění Televize Seznam najdete zde.