Článek
Ledovci, který je zhruba dvakrát větší než samotný New York, hrozí odtržení od antarktického šelfového ledovce. Důvodem je rychle se rozšiřující trhlina, uvedla americká vládní agentura NASA, která situaci monitoruje.
Podle NASA se trhlina, též známá pod názvem Halloween Crack, objevila podél Bruntova ledového šelfu poprvé v říjnu roku 2016. Ta se nyní rozpíná směrem na východ. Může tak dojít ke střetu s další trhlinou, a to již během několika týdnů. Druhá prasklina byla posledních 35 let stabilní, avšak nyní se pohybuje severně rychlostí okolo čtyř kilometrů za rok.
Pokud se předpovědi vědců naplní, dojde k odtržení ledovce o velikosti 1 700 kilometrů čtverečních, což nejspíše způsobí destabilizaci celého šelfu. Zároveň to může ohrozit vědeckou polární stanici Halley, která se na šelfu nachází již od roku 1956. Informoval o tom server Science Alert.
Cracking across Antarctica’s Brunt Ice Shelf is set to release an iceberg w/ an area about 2x the size of NYC. The splitting could result in an uncertain future for the shelf’s scientific research & human presence. See what @NASAEarth satellites captured: https://t.co/Atppp05I5j pic.twitter.com/WrI1p3bqVC
— NASA (@NASA) February 24, 2019
„Pravděpodobné odtržení ledovce na druhé straně trhliny Halloween naznačuje, že může nastat větší destabilita,” uvádí na pravou míru Chris Shuman, glaciolog pracující v NASA a na Marylandské univerzitě v Baltimoru.
Z hlediska dlouhodobé budoucnosti bude mít vývoj antarktických šelfových ledovců vliv zejména na zvýšenou hladinu moří po celém světě. Již nyní vědci ze Spojených států a Británie uvádí, že dochází k tání ledovců rekordní rychlostí. To vystavuje pobřežní města velkému riziku nebezpečí.
Vědci nyní odhadují zvýšení hladiny moře o 25 cm do roku 2070 v důsledku tání ledovců. A to v případě, že se nepřijmou razantní opatření na snížení emisí skleníkových plynů a nedojde tak k omezení globálního oteplování.