Článek
Ve Francii začaly protesty proti domácímu násilí v sobotu ve dvě odpoledne. Událost organizuje feministická asociace #Noustoutes (česky: #Myvšechny) a nese podtitul Stop sexistickému a sexuálnímu násilí. Protesty probíhají kromě hlavního města i v Lille, Marseille, Bordeaux, Toulouse, Rennes a Štrasburku. Průvody se nekonaly například v Lyonu a Nantes, odtud demonstranti vyrazili podpořit průvod do Paříže. Barvou protestu je už od minulého roku, kdy proběhla první manifestace, fialová. Na místě organizátoři rozdávají šátky a transparenty stejné barvy.
„Už ani nedokážeme spočítat počet násilných incidentů, kterým se dalo předejít,“ uvedly organizátorky v apelu, který rozšířily po Facebooku. „Tímto průvodem konečně docílíme změn ze strany těch, co jsou u moci.“
Déjà beaucoup de monde Place de l’Opera pour dire Stop aux violences sexistes et sexuelles.#JeMarcheLe23 💜 pic.twitter.com/4sfH8UUOmX
— Jean-Paul Kopp (@jeanpaul_kopp) November 23, 2019
Protestní akce předcházejí pondělnímu zakončení série diskuzí, které trvají od začátku září. Premiér francouzské vlády Édouard Philippe, v doprovodu dvanácti členů kabinetu, by měl oznámit kroky, které podniknou v boji proti domácímu násilí.
Narozdíl od minulého roku se očekává, že se k protestům připojí i část členů hnutí žlutých vest. Ženy z jejich řad apelují na „spravedlivější a lidštější společnost a na rovnostářství”.
Ve čtrnácti zemích světa, například v Mexiku, je klasifikováno zabití ženy nebo dívky separovaně, jako samostatný druh trestného činu. Násilí je tedy spácháno, protože je oběť žena. Označuje se anglickým výrazem Femicide, který poprvé v tomto kontextu použila jihoafrická spisovatelka a feministka Diana E.H.Russel v roce 1976. Objevuje se ale už od 19. století.