Článek
Od rána přicházely desítky lidí, takový zájem ředitel muzea Jiří Křížek i s ohledem na deštivé počasí nečekal.
„Byl jsem skeptik a čekal desítky lidí za celý den. Už před otevřením ale bylo ve vestibulu 50 až 60 lidí a neustále proudí další. Jsem rád, že se dnešní akce setkala s ohlasem veřejnosti,“ řekl Křížek. Muzeum je uzavřené od ledna 2018 kvůli modernizaci vnitřních prostor. „Hotovo je ze stavební části. Instalační, nábytek a vitríny, je před dokončením,“ uvedl ředitel muzea. Podle něj pak budou muset pracovníci muzea zaplnit vitríny tisíci exponáty, otevření muzea je plánované na 5. prosince.
V rozlehlé budově z konce 19. století jsou vyměněné podlahy, repasovaná okna a dveře, nové jsou rozvody elektřiny, klimatizace i zabezpečovací a požární systémy. V přízemí je recepce nově ve vestibulu a v prvním patře pomyslně vznikla díky vestavbě z jedné obrovské místnosti se stropem ve výši šesti metrů dvoupatrová. Díky jinému uspořádaní vitrín se návštěvníkům navíc naskýtá působivý pohled přes celou délku budovy a několik místností. Vidí až do vzdálenosti 90 metrů. „Proti tomu, co tady bylo dříve, je to veliká proměna. Určitě se to zlepšilo i po stránce instalací, vitrín, sociálních zařízení, výtahu a různých vymožeností poslední doby,“ uvedl Miroslav Najman z Liberce. Pro Michaelu Lacinovou z Brna to byla první návštěva libereckého muzea. Dostala se tam náhodou, když hledala program na deštivý den. „Jsme tady s přítelem na dovolené a vypadá to moc pěkně, velké prostory, hodně světla. Doufám, že se sem vrátíme,“ uvedla. Jana Nečásková z Jablonce přišla s celou rodinou. „Byli jsme tady před třemi lety. Vypadá to jinak, myslím, že lepší, a koukala jsem, že jsou tady i interaktivní prvky,“ dodala.
Až na čtyři historické vitríny budou v muzeu nové. Modernizace je podle ředitele koncipovaná tak, aby lákala všechny generace. Před ní moc rodiny s dětmi nechodily. „Dřív byla expozice hodně zaměřená na to, že člověk už musel něco vědět o dějinách umění,“ uvedl Křížek. Podle něj není liberecké muzeum, co se týče sbírky uměleckého řemesla, jen regionální. „Tady jsou nádherné předměty, nechci říci z celého světa, ale z evropského prostoru, které jsou mimořádné, ale Liberečany to nějak extra nezajímá. Tak jsme museli pojetí změnit, aby tady byly herní prvky pro malé děti a zároveň i třeba odpočinková místa pro seniory,“ dodal.