Článek
Istanbulský chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní funguje jako muzeum, se po 85 letech přemění zpět na mešitu. Rozhodl o tom dnes prezident Recep Tayyip Erdogan, který podepsal příslušný dekret. Turecký Nejvyšší správní soud předtím došel k závěru, že takový krok je legální, protože podle jeho verdiktu bylo rozhodnutí ministerské rady z roku 1934 změnit mešitu na muzeum protiprávní.
„Bylo rozhodnuto o tom, že Hagia Sofia… se opět otevře k modlitbám,“ uvedl Erdogan v prohlášení zveřejněném na Twitteru. Prezident také oznámil, že v souvislosti se soudním verdiktem dnes večer vystoupí s projevem.
Nejvyšší správní soud rozhodoval o stížnosti sdružení, které si říká Asociace pro ochranu náboženských základů, historických monumentů a životního prostředí. To tvrdilo, že rozhodnutí ministerské rady z roku 1934, které v rámci sekulárních reforem zakladatele moderního tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka změnilo mešitu na muzeum, bylo protiprávní.
Turecký soud rozhodl, že prezident Erdogan má finální slovo v otázce proměny chrámu Hagia Sofia v mešitu. Napětím, jak dopadne tahle ukázka osmanizace někdejší turecké demokracie, ani nedutám. Bývaly doby, kdy se dal navštívit i Skalní dóm v Jeruzalémě. https://t.co/U9H0d6D2Vc
— Jakub Szántó (@JakubSzanto) July 10, 2020
Monumentální chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. O jeho přeměně na mešitu uvažovala Erdoganova vláda delší dobu, podle komentátorů zřejmě s cílem zajistit si větší podporu tureckých islamistů a nacionalistů, pro něž je chrám i symbolem historické porážky křesťanské Konstantinopole.
It’s an alarming signal if a Turkey 🇹🇷 converts the Hagia Sofia museum into a mosque. There is certainly no shortages of huge mosques in the neighborhood, so it’s purely a political move. This was the greatest church of Christianity for nearly a thousand years. pic.twitter.com/JhLD4KQOtO
— Carl Bildt (@carlbildt) July 3, 2020
Organizace UNESCO, na jejímž seznamu kulturního dědictví Hagia Sofia figuruje od roku 1985, vyjádřila v několika dopisech turecké vládě znepokojení ohledně plánovaných změn a vyzvala už dříve Ankaru k dialogu před jakýmkoli rozhodnutím, které by změnilo charakter památky. Organizace OSN upozornila, že chrám je na jejím seznamu veden jako muzeum a že Ankara proto musí zajistit, aby zůstala „zachována výjimečná univerzální hodnota“ tohoto místa. Jakékoli změny musí turecká vláda této organizaci OSN předem nahlásit, citovala ve čtvrtek agentura Reuters zdroj z UNESCO.
Mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin ve čtvrtek uvedl, že i v případě přeměny chrámu na mešitu zůstane zachován charakter stavby jako památky světového dědictví. „Otevření chrámu Hagia Sofia modlitbám nebude bránit návštěvám turistů v této památce,“ citovala Kalina agentura Anadolu. „Všechny naše velké mešity, jako je Modrá mešita, Fatihova mešita či Sulejmanova mešita, jsou dál otevřené jak návštěvníkům, tak věřícím,“ dodal s odkazem na další mešity v Istanbulu.