Článek
Světová zdravotnické organizace (WHO) před několika dny uvedla, že koronavirová mutace delta - podle expertů v Evropě i ve Spojených státech nakažlivější než ostatní - se rozšířila do celkem 80 zemí. Například ve Velké Británii, kde na variantu delta připadá 91 procent vyšetřených vzorků, se za týden do 16. června objevilo více než 33 tisíc nově identifikovaných případů mutace. Je to o 79 procent více než před týdnem, ukazují data vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE).
Varianta delta řádí také v Rusku, kde například v Moskvě tvoří téměř 90 procent nových případů. Za poslední den se v hlavním městě potvrdilo 9056 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Denní přírůstky se podle ruských statistik za necelé dva týdny ztrojnásobily.
V souvislosti s rychlým šířením mutace delta Světová zdravotnická organizace zároveň upozornila, že tato varianta stále mutuje a její nové verze mohou být mnohem nebezpečnější. Podle posledních údajů jednou z mutací varianty delta je nově identifikovaná varianta AY.1 nebo delta plus. Tu indičtí vědci objevili během obvyklého skenování mutace delta v době druhé koronavirové vlny, uvádí místní média.
Avšak v tuto chvíli informací o mutaci delta plus není mnoho. O tom, zda je nová varianta nakažlivější, není známo, indické úřady zatím potvrdily jen několik případů mutace AY.1. Ve zprávě vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE) z 11. června se hovoří o tom, že Indie ke dní 7. června zaznamenala 6 případů mutace delta plus, dalších 57 případů se objevilo v Evropě, včetně Švýcarska, Polska, Německa a Portugalska. Případy záhadné varianty zaznamenaly také úřady v Nepálu, Spojených státech, Japonsku či Kanadě. Poprvé se v evropských státech delta plus objevila v březnu tohoto roku, píše list The Times of India. Podle celosvětové databáze GISAID dosud bylo identifikováno 63 genomů této varianty.
Jeden z odborníků, kterého cituje již zmíněný The Times of India, se domnívá, že výskyt nové mutace zatím není důvodem ke znepokojení. Podle něj je ale důležité sledovat, jak se virus chová, zda nese větší riziko, a v souladu s tím přijímat odpovídající opatření.
Podle získaných dat je nová varianta koronaviru rezistentní proti protilátkovým koktejlům. Použití těchto přípravků pro léčbu koronaviru, mezi nimiž jsou Casirivimab a Imdevimab, nedávno schválila indická Ústřední organizace pro kontrolu drog (CDSCO). Avšak podle imunoložky Vineety Balové odolnost nové mutace proti těmto lékům nesvědčí o tom, že je nakažlivější nebo způsobuje těžší průběh nemoci. Souhlasí s ní také pulmonoložka Anurag Agrawal, podle níž nová varianta není automaticky důvodem k obavám.
Expert na veřejné zdraví Chandrakant Lahariya v rozhovoru pro The Independent uvádí, že vznik mutace delta plus a dalších nových variant jen svědčí o tom, že je potřeba pravidelně sekvenovat genomy koronaviru, aby bylo možné sledovat, jak se virus SARS-CoV-2 šíří.