Článek
Zdroje jsou. Máme rezervy 318 miliard korun, řekl ve Sněmovně prezident Miloš Zeman. A ty rezervy podle něj tvoří daňové slevy, které by bylo třeba zrušit, protože „na ně doplácejí ti, kteří daně platí řádně“. Svůj nápad nadnesl v projevu, v němž přišel podpořit v prvním čtení návrh rozpočtu z pera ministryně Aleny Schillerové.
Ačkoliv vicepremiérku vlády Andreje Babiše prezident vychválil jako erudovanou a skvělou diplomatku při jednání s ministry, ta se mu v otázce daňových slev vzpěčuje.
„Už jsem natolik pragmatická a zkušená, že představa, že bychom většinu výjimek zrušili, je nereálná,“ vysvětluje ministryně, proč si na Zemanem zmiňované „zdroje“ nehodlá sáhnout.
Navíc by šlo o peníze lidí, nikoliv firem. Zemanem zmíněná částka totiž odpovídá výhradně daňovým úlevám poskytovaným fyzickým osobám. V roce 2017 si lidé odečetli z daní celkem 319 miliard korun, o rok dříve 306. Firmy si pak snížily daňovou povinnost zejména díky odpočtům DPH o necelých dvě stě miliard každý ze zmíněných roků.
„Je pravdou, že kdyby se vzaly všechny výjimky, a mám na mysli veškeré slevy a odečitatelné položky, veškerá osvobození, která v zákoně máme, tak se skutečně pohybujeme na částce nad 300 miliard. Ale je to nereálné, že bychom většinu z nich škrtli,“ reagovala ministryně Alena Schillerová.
Podle ní by se musely škrtnout i slevy na poplatníka, slevy na děti a slevy na manželku, aby se stát dostal na zmíněných více než 300 miliard. A dodala, že právě tyto výjimky nikdy škrtat nebude.
Naopak upozornila, že jednu výjimku se už snažila redukovat v současném daňovém balíčku. Jde o osvobození výher z hazardu nad 100 tisíc korun.
„A je z toho poměrně velký poprask. Jsem ale připravená navrhnout stravenkový paušál k 1. 1. 2021,“ řekla ministryně financí.
Dalo by se podle ní uvažovat i o zrušení několika dalších výjimek. Nechtěla ale prozradit, které má konkrétně na mysli. „Je třeba se o tom bavit s odbornými svazy,“ řekla Schillerová.