Článek
Původně ohlášení interpreti Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin a dirigent Vladimir Jurowski svou účast odvolali, protože v Německu aktuálně platná nařízení upravující práci orchestrů jim neumožní dílo nazkoušet. ČTK o tom dnes informoval mluvčí festivalu Pavel Trojan. Collegium 1704 se věnuje interpretaci staré hudby zejména z období vrcholného baroka.
„Dnešní pohnutá doba přeje odvážným řešením. Proto jsme se rozhodli vsadit na Václava Lukse a jeho Collegium 1704, kteří patří nejenom k české špičce, ale stali se jedním z nejrespektovanějších souborů svého druhu v Evropě,“ uvedl ředitel festivalu Roman Bělor. K zahajovacímu koncertu festivalu podle něj vedle tradice patří i moment překvapení, znovuobjevování či nová chápání díla současnými hudebníky.
Luks vidí možnost provést Mou vlast na dobové nástroje a v duchu interpretačních zvyklostí konce 19. století jako neobvyklou výzvu. Připomněl, že od první nahrávky Mé vlasti za řízení Václava Talicha z roku 1929 se interpretace romantického repertoáru radikálně proměnila. „Naše provedení nebude muzeální rekonstrukcí. Věřím, že se nám Mou vlast podaří představit v nových barvách, a přitom s respektem k odkazu jejího geniálního tvůrce,“ dodal Luks.
V případě Collegia 1704 nepůjde o první uvedení Mé vlasti orchestrem historických nástrojů - na festivalu roku 1996 tak učinili London Classical Players s dirigentem sirem Rogerem Norringtonem. „Vyvolalo to tehdy poměrně velký rozruch. Od té doby se povědomí naší veřejnosti o historicky poučené interpretaci výrazně posunulo a domácí scéna staré hudby neuvěřitelně rozvinula,“ uvedl dramaturg festivalu Josef Třeštík.
Vstupenky na koncert zůstávají v platnosti. Informace o případných dalších změnách programu festival oznámí do 9. dubna. Festival chce letos nabídnout v tradiční podobě na čtyři desítky koncertů. Loňský ročník se kvůli opatřením proti šíření koronaviru uskutečnil on-line. Základem programu bylo 11 živě přenášených koncertů.