Článek
Ještě loni utráceli Češi za letní dovolenou – třeba i u moře – v průměru 23 tisíc korun na osobu. O tisícovku víc než o rok předtím. Letos už je ale jisté, že do zahraničí kvůli koronaviru vyrazí podstatně méně lidí.
Stát podpoří skalní „lázeňáky“
Kvůli zdrženlivosti domácích i zahraničních turistů stát už podporuje třeba tuzemské lázně a hoteliéry. Češi, kteří v lázeňském městě od července stráví alespoň šest nocí a podstoupí pět procedur, dostanou vouchery v hodnotě 4000 korun. Ministerstvo pro místní rozvoj je připraveno uvolnit i miliardu korun – taková výše nákladů ovšem počítá s 250 až 300 tisíci zájemců, kteří si obvykle za ozdravný pobyt sáhnou do kapsy hlouběji.
Přijatelnější vouchery nabízí kraje a města
Jak uvádí deník E15 na základě vlastní rešerše, internetové poukazy dotují i samotné kraje a města. Těm však obvykle pro slevu na ubytování, kulturu nebo i zoo stačí závazek jedné až tří nocí. Na voucherech jsou připravené desítky milionů v investicích, které mají pomoci co nejvíce zmenšit očekávaný propad příjmů z turismu. Pro celé Česko se totiž odhaduje ztráta až 300 miliard korun.
Plážová lehátka na písku v ulicích města
Inspiraci k další motivaci Čechů pro dovolenou v tuzemsku by kraje a města mohly najít například v Litvě. Tamní úřady přinesly až k nohám obyvatel hlavního města pláž. „Chtěli jsme udělat něco, co by obyvatelům Vilniusu umožnilo nasát atmosféru prázdnin a podívat se na město novýma očima,“ vysvětluje nápad starosta Remigijus Simasius.
Tuna křemičitého písku vhodného třeba pro plážový volejbal stojí v Česku přes 700 korun. V Litvě úřady hlavního města cílí na to, aby místní i turisté měli zážitek jako ze skutečné pláže. Otevřená městská pláž má i lehátka, převlékací kabinky, volejbalové hřiště i strážní věž pobřežní hlídky.