Článek
ČTK to potvrdil starosta města Tomáš Třetina (TOP 09), na ukončení kolaudace upozornila Česká televize.
„Minulý týden jsme zkolaudovali prostory, nyní se v nich topí, dokončují se drobnosti, jako jsou elektrické zásuvky nebo výmalba toalet. Průběžně měříme potřebné hodnoty a budeme jednat s Prahou a vedením galerie o zápůjčce,“ uvedl Třetina. Úprava prostor pro účely vystavení Slovanské epopeje stála 57 milionů korun, přispělo na ni Ministerstvo kultury, Jihomoravský kraj a další peníze jsou vyčleněny ve státním rozpočtu na letošní rok.
Přesné znění smlouvy o zápůjčce od začátku ledna dojednává vedení Prahy s vedením Moravského Krumlova. Města mají zatím uzavřenu předběžnou dohodu o zapůjčení pláten na pět let. Podmínkou zápůjčky byla právě úprava výstavních prostor.
Praha loni v prosinci prohrála spor, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že vlastníkem cyklu není Praha, a vyhověl tak žalobě vnuka malíře Johna Muchy. Rozsudek není pravomocný a město již dříve prohlásilo, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.
Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral. Plátna v něm byla vystavena do roku 2011, nyní jsou v depozitáři Galerie hlavního města.