Článek
Zástupci obou institucí podepsali memorandum o součinnosti především v oblasti vědy, výzkumu, digitalizace a výměnných stáží. Impulsem byly předchozí přípravy společného projektu v podobě výstavy a konference o česko-francouzském skladateli Antonínu Rejchovi, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí knihovny Radoslav Pospíchal.
Společná práce na projektu nazvaném „Antonín Rejcha znovunalezený“ poukázala na hloubku sdíleného kulturního dědictví i možnou kooperaci ve vzájemném předávání zkušeností například při digitalizaci fondů a odborných výzkumech obou knihoven. „Je toho mnohem více, nad čím se obě knihovny mohou setkat, a po rozhovorech nad vědeckými záměry obou institucí a nad probíhající digitalizací národního fondu jsme domluvili rámce naší spolupráce,“ uvedl ředitel MZK Tomáš Kubíček.
Dodal, že memorandum i výstava ukazují, že navzdory všem omezením i v situaci pandemie je mezinárodní spolupráce možná a snad ještě potřebnější než kdy dříve, protože víc než jindy má i symbolický význam. Uskutečnila se také první výměnná stáž.
Výstava o Rejchovi zpřístupňuje současný stav bádání včetně nejnovějších objevů. „V devíti tematických celcích přibližuje pomocí autografních rukopisů z fondu Francouzské národní knihovny, archivních dokumentů, původních tisků z fondů Moravské zemské knihovny a dobových rytin místa, na nichž se odehrával Rejchův život plný zvratů, počínaje rodnými Čechami přes Německo, Vídeň až do Paříže. Zaměřuje se také na různé aspekty jeho hudební a teoretické tvorby,“ uvedli k výstavě její autoři Jana Franková z MZK a François-Pierre Goy z Francouzské národní knihovny.
Výstava měla být podle původního plánu instalována loni v galerii MZK. Kvůli koronaviru bude od pátku, v den Rejchových narozenin, přístupná online. Doplní ji rovněž ukázky z nové nahrávky Rejchovy kantáty Lenore v podání Filharmonie Brno, která vyšla na konci minulého roku.
Projekt vznikl při příležitosti výročí 250 let od narození skladatele, jehož život i tvorba byly významně spojeny s Francií a pobytem v Paříži. „Rejcha, který se narodil v Praze, byl vrstevníkem a přítelem Ludwiga van Beethovena, naturalizovaným Francouzem, široce uznávaným profesorem skladby a prvním rodilým Čechem zvoleným za člena Francouzské akademie krásných umění,“ dodal Pospíchal.