Článek
Česká republika soutěž hostila poprvé v její sedmadvacetileté historii. Tuzemská vína na soutěži získala ocenění pro nejlepší bílé víno a dalších 112 medailí, z toho šest velkých zlatých pro mimořádná vína. V tiskové zprávě to dnes uvedl Vinařský fond, který se na organizaci soutěže podílel.
Největší úspěch si letos připsalo B/V vinařství z Milotic na Hodonínsku, které za svůj Hibernal, výběr z hroznů 2015 získalo ocenění pro nejlepší bílé víno soutěže a zároveň národního šampiona, a tedy i velkou zlatou medaili.
Dvě velké zlaté medaile získalo vinařství Mikrosvín Mikulov za Veltlínské zelené 2018 pozdní sběr a Ryzlink vlašský 2018 pozdní sběr. Po jedné medaili získala vinařství Lahofer za Rulandské bílé 2018, výběr z hroznů, Bohemia Sekt Prestige Brut 2017 z vinařství Bohemia Sekt, Vinařství Pavlov za Ryzlink vlašský 2017 výběr z hroznů.
V loňském ročníku získali vinaři z České republiky osm zlatých a 17 stříbrných medailí, z dosud nejúspěšnějšího ročníku v roce 2017 si přivezli 34 medailí, z toho jednu velkou zlatou.
„Vzhledem k tomu, že se i díky domácímu pořadatelství do soutěže přihlásilo rekordních 370 moravských a českých vín, tak jsme doufali v dobré výsledky, ale počet oceněných vín a zisk titulu za nejlepší bílé víno soutěže je v tak vysoké konkurenci věc zcela mimořádná,“ uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.
Letošní CMB měl kvůli pandemii koronaviru netradiční ročník i průběh. Vína hodnotilo méně odborníků, namísto 350 pouze 250, méně bylo letos také soutěžních vzorků. Zatímco v předchozích ročnících počet zúčastněných vín přesahoval 9000, letos poroty posuzovaly 8500 vín ze 46 zemí.
Na soutěži bylo uděleno 2520 medailí, z toho 78 velkých zlatých, 824 zlatých a 1618 stříbrných. Česká republika se se 112 obdrženými medailemi zařadila na páté místo za evropské vinařské velmoci Francii, Španělsko, Itálii a Portugalsko.
Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles se poprvé konala v roce 1994. V prvních letech byla v Bruselu, v roce 2006 začalo být místo hodnocení putovní mezi významnými vinařskými regiony Evropy. Uskutečnilo se například v Plovdivu (Bulharsko), v Jesolu (Itálie), Guimares (Portugalsko), Lucemburku nebo v Bratislavě. Vinaři z České republiky se účastní soutěže od samého počátku v roce 1994. V příštím roce se soutěž uskuteční v Číně, v oblasti Ning-sia, ve městě Jin-čchuan.