Článek
Jih Asie postihly záplavy. Nejvíce obětí si vyžádaly v Nepálu – v zemi zemřelo nejméně 64 lidí a dalších 31 se pohřešuje. V Indii přišlo podle CNN o život 14 lidí, v Bangladéši deset.
„Počet mrtvých se může zvýšit, zatím sbíráme informace,“ řekl agentuře EFE šéf nepálského centra pro nouzové situace Bed Khanal. Desítky tisíc lidí musely v Nepálu opustit své domovy, protože je zaplavila voda. Na severovýchodě Indie ve státě Ásám muselo podle agentury Reuters kvůli záplavám opustit své domovy na 1,5 milionu lidí. V Bangladéši voda z domovů vyhnala asi půl milionu lidí.
Oběti si podle BBC vyžádaly záplavy i v přeplněném uprchlickém táboře v Bangladéši, v němž žije milion rohingských uprchlíků. Příslušníci tohoto muslimského etnika utekli z Barmy, kde čelí dlouhodobě perzekuci a kde armáda proti nim zahájila tažení v roce 2017 poté, co rohingští povstalci zaútočili na stanoviště barmské policie.
Monzunové deště trápí jih Asie každoročně zhruba od června do září a způsobují tam záplavy. Loni postihly indický stát Kérala nejsilnější monzuny za několik desetiletí, které si vyžádaly přes 400 obětí a více než milion lidí nechaly bez střechy nad hlavou. O rok dříve zemřelo při monzunových záplavách v Bangladéši, Indii, Nepálu a Pákistánu přes 1300 lidí.