Článek
Nynější pandemie koronaviru může ve světě vrcholit za dva až čtyři měsíce. Různé modely epidemiologů ale také varují, že nejprudší šíření nákazy může přijít na severní polokouli hned dvakrát – v polovině roku a na přelomu let 2020 a 2021. Nedá se ani vyloučit, že se z koronaviru stane sezonní epidemie.
V pochopení toho, jak se nový typ koronaviru bude chovat, pomáhají vědcům data ze dvou už proběhlých světových epidemií v 21. století – SARS a MERS, ale i informace o ostatních koronavirech, které nemají na rozdíl od těchto tří nejrizikovějších fatální důsledky.
SARS versus COVID-19
Jakmile se koronavirus loni v prosinci rozšířil v Číně, nevyhnul se srovnání s epidemií SARS v roce 2003. Obě nemoci se objevily na tamních trzích se zvířaty, rychle se šířily a u nakažených se projevily jako nachlazení nebo chřipka. Až v těžším průběhu vedly k zápalu plic a následně jejich selhání.
MERS se od nich o něco liší. Sice se také přenesl na lidi ze zvířat. Na rozdíl od SARS však ne v Číně z netopýrů, ale v Saúdské Arábii z velbloudů. MERS se nešíří tak rychle i kvůli tomu, že je jeho průběh těžší a smrtnost vyšší. Mimo plic napadá také ledviny. Nakažení se tak rychleji dostanou k lékaři a dále nemoc nešíří.
SARS se objevil v listopadu 2002 a do srpna 2003 se jím nakazilo 8 422 lidí v 32 zemích. Zemřelo 919 nakažených. MERS se objevil poprvé u pacienta v Saúdské Arábii v dubnu 2012. Nakazilo se jím dohromady 2 506 lidí a nemoci podlehlo 862 z nich. MERS dosáhl vrcholu v roce 2014 v Saúdské Arábii a o rok později v Jižní Koreji.
COVID-19 ale překonal statistiky obou předchozích koronavirových epidemií během dvou měsíců. Už devátého února hlásila pevninská Čína 40 tisíc případů a 900 mrtvých.
Šíří se rychleji
Pohled na čísla je tedy jasný. COVID-19 je mnohem infekčnější než oba předchozí typy koronaviru, ale umírá na něj podstatně méně nakažených. Zatímco smrtnost (podíl zemřelých z celkového počtu nakažených) MERS dosahuje 36 procent, u SARS je to 9 procent a v případě COVID-19 uvádí k 12. březnu Světová zdravotnická organizace 3,7 procenta (v Číně 3,9 %, v Itálii 6,6 %, ale v Jižní Koreji jen 0,8 %). Jde ale o podíl zemřelých k oficiálně potvrzeným případům. Číslo se tak bude patrně pohybovat ve skutečnosti kolem jednoho procenta, protože velká část nemocných se kvůli mírnému průběhu vůbec nedostala do nemocnice, a nejsou tak započítáni do statistik. Pro srovnání běžná chřipka má smrtnost zhruba 0,07–0,2 procenta.
Paradoxně právě vysoká smrtnost pomohla nákazy SARS a MERS udržet ještě v mezích. U nemocných se také daleko rychleji objevily a projevily těžší příznaky. Nemoci tak nezpůsobily celosvětovou pandemii. Ačkoliv v případě SARS se o pandemii už dalo hovořit, Světová zdravotnická organizace (WHO) ji do této kategorie nezařadila. Naopak COVID-19 se stihl velmi rychle rozšířit, a to právě z toho důvodu, že jeho projevy minimálně v prvních dnech nejsou příliš závažné. Nakažení tak rozšiřují virus dále, aniž by si toho byli vědomi. U 80 procent nemocných má navíc nákaza lehký průběh.
„Nakažený ještě nemusí být nemocný. Jen někteří z těch, co se nakazí, onemocní,“ říká epidemiolog Marc Lipsitch pro Harvard Magazine, který společně s kolegy vytvořil model, jak by se mohl COVID-19 dál šířit.
Wuchanský koronavirus má totiž vysoký reprodukční faktor, takzvané R0. Podle původních odhadů WHO se toto číslo pohybovalo mezi 1,4 a 2,5. Studie Juliena Rioua a Christiana Althause ale ukazuje, že COVID-19 má R0 2,2. To znamená, že jeden nemocný nakazí průměrně další 2,2 osoby. U MERS se toto číslo pohybovalo mezi 0,3 a 0,8. Nejvyšší reprodukční faktor má SARS, a to zhruba kolem hodnoty 3.
Zatímco COVID-19 způsobuje v nejtěžší formě problémy s dýcháním a případně respirační selhání, u SARS se k symptomům přidává ještě u 30 až 40 procent pacientů průjem. MERS mimo to způsoboval u třetiny pacientů také zvracení a hlavně postihoval ledviny. Nemocní tak umírají na jejich selhání. V případě SARS a COVID-19 podléhají nákaze především starší a chronicky nemocní pacienti.
Jak pandemii zastavit a kdy skončí?
K pochopení pandemie COVID-19 pomáhají vědcům poslední epidemie podobných koronavirových nákaz. Politici se tak při zavádění dalších opatření mohou inspirovat tím, co jejich předchůdcům v boji s dosud neznámými nemocemi pomohlo.
Vývoj epidemie SARS lze ilustrovat na příkladu Pekingu. Nejprudší fáze šíření nákazy začala v hlavním městě Číny 5. března 2003 a vyvrcholila 25. dubna, kdy bylo hospitalizováno 173 nových pacientů s podezřením na nákazu SARS. Poslední vyléčení pacienti byli v Pekingu propuštěni 20. června, tedy po třech a půl měsících od vypuknutí hlavní fáze epidemie.
Čínský tým vědců, který srovnával nákazy SARS a COVID-19, vidí jako stěžejní pro zastavení současné pandemie včasnou detekci a diagnózu pacientů, dodržování hygienických pravidel, striktní karanténu nakažených, dohledávání kontaktů a co nejvyšší možnou informovanost státní správy i občanů.
Nárůst počtu nakažených
Jak dlouho se ale dá očekávat, že pandemie COVID-19 potrvá? Existuje několik možností. Popsali je například vědci kolem amerického epidemiologa Lipsitche. Ten odhaduje, že se v průběhu tohoto roku wuchanským koronavirem nakazí 20 až 60 procent dospělé světové populace. Kolik lidí skutečně onemocní, ale závisí na tom, jak se bude v dalších měsících COVID-19 chovat.
Vědci totiž od šedesátých let identifikovali celkem sedm lidských koronavirů. Pouze tři z nich ale způsobují smrtelné onemocnění. Stephen Greenberg z americké Baylor College of Medicine v Houstonu dokonce odhaduje, že koronaviry způsobují 15 procent všech běžných nachlazení.
Vzhledem k počtu úmrtí se tak COVID-19 řadí k SARS a MERS. Pokud ho ale vědci hodnotí z pohledu počtu nakažených, patří do skupiny zbylých čtyř méně závažných koronavirů (jako typy HCoV-OC43 a HCoV-HKU1).
„Koronaviry se většinou projevují mírnými onemocněními, ale každých několik let se objeví vysoce virulentní kmen. Patogeneze těchto smrtelných onemocnění je nejasná,“ píše čínský vědecký tým, který v časopise Journal of Autoimmunity srovnával pandemie SARS a COVID-19.
Jeden vrchol, dva nebo každoroční epidemie
Pro odhad doby pandemie je také podstatné, jak dlouho vydrží už jednou nakaženému pacientovi protilátky na COVID-19. V případě méně závažných koronavirů mizí znatelně do jednoho roku. V případě SARS si je pacienti zachovali déle. Důležité ale také bude, zda a kdy se podaří vyvinout lék, případně očkování.
Pokud se nepovede další šíření pandemie COVID-19 ve světě zastavit, bude podle vědců vrcholit zhruba za dva až čtyři měsíce. Tým epidemiologů kolem Lipsitche odhaduje ve svých modelech, že by se z nového koronaviru mohla stát sezonní záležitost. Podle nich je také důležité stále sledovat případné infekce, protože po první pandemické vlně v letošním roce by se mohl COVID-19 vrátit znovu klidně až v roce 2025.
Švédsko-švýcarský tým vědců na stránkách medRxiv ve svých modelech pro severní polokouli odhaduje, že vrchol pandemie by mohl přijít hned dvakrát. Nejdříve v polovině roku a posléze v zimě 2020 až 2021. Zatím máme ale příliš málo informací na to, aby vědci přišli s jednoznačnou odpovědí, jak se bude pandemie dále vyvíjet.