Hlavní obsah

Mlčí k Bečvě sami od sebe. My Brabcovi ani ČIŽP pusu nezavřeli, říká policie

Foto: HZS Olomouckého kraje

Obrovská ekologická katastrofa na řece Bečvě. Kyanid vyhubil tuny ryb.

Policie vydala prohlášení, v němž se distancovala od toho, že by někomu bránila komentovat případ otrávené řeky.

Článek

Je to 14 dní, kdy ministr životního prostředí Richard Brabec předstoupil před členy poslaneckého výboru pro životní prostředí, aby čelil otázkám k vyšetřování úniku kyanidu do řeky Bečvy. Zaklínal se přitom tím, že nic říct nemůže, protože by mařil vyšetřování. Totéž pak opakoval také ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Mlčet vůbec nemusí, kontruje teď samotná policie.

„V prvé řadě je třeba říci, že Policie ČR, ani nikdo jiný, neuvalil na případ ‚Bečva‘ informační embargo. Není a nikdy nebylo v zájmu policie, aby orgán státní správy, který z hlediska své věcné příslušnosti provádí šetření ekologické havárie, neposkytoval ve věci žádné informace. Policie České republiky nemůže zasahovat do pravomoci orgánu státní správy, v tomto případě České inspekce životního prostředí (ČIŽP), a omezovat jej ve své činnosti včetně informování veřejnosti,“ uvedla policie v nebývale otevřeném prohlášení. A to s tím, že trestní vyšetřování běží o vlastní linii a „nezúčastněné strany“ nemohou vyzradit informace, které by ohrožovaly činnost vyšetřovatelů.

Ministr Brabec před dvěma týdny na výboru uvedl, že nemůže ovlivnit rychlost vyšetřování, byť mu vadí, že trvá tak dlouho. Policie v dnešním prohlášení uvedla, že čeká na odborné posudky, které budou hotové 20. prosince, a do té doby nelze očekávat žádný zásadní posun. Upřesnila ovšem, že přizvaný znalec nemůže dostat lhůtu delší.

Ministr životního prostředí pak také v září těsně po katastrofě, která otrávila řeku v bezmála 40kilometrovém úseku a zabila tak minimálně 40 tun ryb, napsal na Twitter, že viník bude znám během několika hodin. Dle svých vlastních slov by si za to nejraději nafackoval a několikrát zdůraznil, že jde „o živý spis“ a další informace bude poskytovat sama policie. Řekl také, že se mu „chce řvát“, když vidí spekulace o rozsáhlém spiknutí, do kterého by měly být zapojeny desítky úředníků kvůli zametení stop.

+1

Po havárii totiž padlo podezření mimo jiné na blízkou chemičku DEZA z podnikatelského impéria Andreje Babiše. Brabec, bývalý vysoce postavený manažer holdingu Agrofert, v říjnu uvedl, že je v podezření areál bývalé Tesly Rožnov, později to označil za jeden z „vyšetřovacích scénářů“.

Podle některých svědectví ovšem začaly ryby hynout až o několik kilometrů dále, než se v počátcích vyšetřování uvádělo. Experti, s nimiž nedávno mluvil deník Seznam Zprávy, upozorňují, že čím déle se povleče vyšetřování, tím obtížnější bude pachatele usvědčit.

Související témata:

Doporučované