Článek
Izraelští vědci přišli na to, jak nahradit uhlí spalované v elektrárnách ekologičtějším způsobem. Objevili, že při ohřevu slepičího trusu vzniká biopalivo, které má podobné vlastnosti jako právě uhlí.
Výzkumníci předvídají, že drůbeží exkrementy by v budoucnu mohly nahradit až desetinu uhlí spalovaného v elektrárnách. Tím by se snížily emise skleníkových plynů, které ohrožují životní prostředí.
Podle jedné z výzkumnic, Vivian Mauové, projekt takříkajíc zabije dvě mouchy jednou ranou. Kromě alternativy k fosilním palivům jde také o způsob, jak naložit s množícím se drůbežím odpadem.
„Konzumujeme mnoho masa a konzumujeme ho stále víc a víc, takže tento odpad tu stále bude a jeho množství poroste. Potřebujeme proto řešení,” dodala Mauová.
Planeta je jedna, vzkázala Paříž světu a nabídla miliony eur vědcům z USA
A jak se vlastně ze slepičího trusu stane alternativa uhlí? Proces přeměny drůbežích exkrementů na palivo trvá pár hodin. Nejprve se vlhký odpad vloží do tlakového hrnce a ohřeje se na 250 stupňů. Během toho se voda v hrnci stává velmi reaktivní a chemické procesy přeměňují organický odpad na materiál podobající se uhlí.