Článek
Více než třicet let od jaderné havárie v ukrajinském Černobylu se bude na tomto místě opět vyrábět elektřina. Místo jaderných reaktorů se však o výrobu energie postarají fotovoltaické články. Ukrajinské úřady zde v pátek zprovoznily novou solární elektrárnu, jejíž produkce by měla vyšplhat až ke 100 megawattům. Informoval o tom server phys.org.
Fotovoltaické články v ceně milionu eur (zhruba 26 milionů korun) „vyrostly” jen 100 metrů od ocelového dómu, v němž se ukrývá železobetonový sarkofág s jedním z reaktorů někdější jaderné elektrárny Černobyl.
Reaktor číslo 4 se přehřál v roce 1986 a dopady kontaminace zářením zasáhly stovky tisíc obyvatel ve třech čtvrtinách Evropy. Nejhůře byla zasažena oblast Ruska, Ukrajiny a Běloruska. Oblast bude podle ukrajinské vlády neobyvatelná ještě 24 tisíc let, píše phys.org. Poslední reaktor Černobylu byl z provozu vyřazen v roce 2000.
Právě na těchto pozemcích se proto ukrajinsko-německá firma Solar Chernobyl rozhodla postavit solární park, jehož produkce by měla vyrobit energii pro zhruba dva tisíce domácností. Ukrajinské úřady zde k výstavbě fotovoltaických článků poskytly půdu o rozloze zhruba 2,5 tisíce hektarů.
Zahraniční investory v této oblasti přitom láká cena, za kterou je Ukrajina ochotná odkupovat solární energie. Ta překračuje evropský průměr o zhruba 50 procent.
Kromě toho pak Ukrajina také usiluje v posledních letech o rozvoj alternativních zdrojů energie. Od ruské agrese na Krymu totiž od sousedního Ruska přestala Ukrajina odkupovat zemní plyn.