Článek
Yellenová se zavázala k navrácení Spojených států na pozici ekonomického lídra. Ve svém prvním významném projevu o zámořské hospodářské politice řekla, že „nejdřív“ Amerika nesmí nikdy znamenat osamělou Ameriku.
Ministryně má podle serveru BBC zájem o větší globální spolupráci, naopak kritizovala přístup bývalého prezidenta Donalda Trumpa k americkému hospodářství, kterým chránil domácí trh před konkurencí cly a znevýhodňováním dovozců.
„Za poslední čtyři roky jsme viděli, co se stane, když Amerika ustoupí z globální scény,“ uvedla Yellenová. Podle ní se Spojené státy izolovaly od mezinárodního řádu, který vytvořily.
Také vyzvala ostatní státy, aby globálně prosadily minimální daň z příjmu právnických osob. „V dnešním světě žádná země nemůže pro své obyvatele sama o sobě vhodně zajistit silnou a udržitelnou ekonomiku,“ řekla.
V rámci posílení pozice USA v globální ekonomice Yellenová nastínila důvod, proč by se měly sjednotit sazby daně z příjmů pro korporace v ostatních zemích. „Společně můžeme globální minimální daň využít k tomu, aby světová ekonomika na základě rovnějších podmínek v oblasti zdanění nadnárodních korporací prosperovala, podněcovala inovace a růst,“ popsala Yellenová.
Právě daně z příjmů právnických osob jsou možností, jak financovat nový plán investic do americké infrastruktury v hodnotě 2,25 bilionu dolarů. Bílý dům ho představil minulý týden. Prezident Spojených států Joe Biden ho chce pokrýt mimo jiné vyšším zdaněním podniků ze současných 21 na 28 procent.
Že by se však podařilo dohodnout globální daňovou kvótu, nezní příliš pravděpodobně. Minimálně ne z evropského pohledu, státy EU se totiž už roky nedokážou shodnout ani na společném základu daně, natož na její sazbě. A to jde o úzce provázané spolupracující ekonomiky.
Spojené státy také zmírní svůj přístup k Číně, s níž stále vedou obchodní válku. „Náš ekonomický vztah s Čínou, stejně jako ten širší, bude konkurenceschopný tam, kde má být, kolaborativní tam, kde může být, a kontradiktorní tam, kde musí být,“ dodala Yellenová.
Podle Yellenové chce Biden spolu s viceprezidentkou USA Kamalou Harrisovou pomoct posílit světovou ekonomiku a prosazovat americké zájmy.
Ministryně se zároveň bude více angažovat v otázkách lidských práv a změny klimatu, ale i daňových úniků.