Hlavní obsah

Ministryně Benešová na Seznamu: Trestní stíhání u nás vznikne dříve než na nový kabát

Hostem pořadu Výzva je ministryně spravedlnosti Marie Benešová.Video: Seznam Zprávy

Žena, kvůli níž se poprvé od listopadu 1989 zaplnila pražská Letenská pláň demonstranty, ve Výzvě vysvětluje, jak vypadalo jejích prvních 100 dní ve vládě Andreje Babiše. Myslí si pořád, že kauzu Čapí hnízdo rozpoutali „pseudomoralisté všeho druhu“, jak se vyjádřila před dvěma lety, kdy jako poslankyně odmítla hlasovat pro vydání Babiše k trestnímu stíhání?

Článek

Sotva policie ukončila vyšetřování dotačního případu Čapí hnízdo a požádala státní zastupitelství o podání obžaloby na premiéra Andreje Babiše a jeho rodinné příslušníky, Babiš se rozhodl pro změnu ve vládě – novou ministryní spravedlnosti se koncem dubna stala Marie Benešová, do té doby poradkyně prezidenta Zemana a bývalá poslankyně, která odmítla vydat Babiše k trestnímu stíhání, zdržela se hlasování.

„Čapí hnízdo je hra, že stíhaná osoba přece nemůže být premiérem. A tu hru hrají zejména pseudomoralisté všeho druhu. Čouhají z toho jednoznačně politické intriky jako sláma z bot,“ prohlásila Benešová v září 2017.

A na svém názoru trvá, alespoň podle slov, jimiž ve Výzvě Seznamu reagovala na otázku, jak se jí pracuje pod trestně stíhaným premiérem.

„Mně to nevadí, protože zatím není rozhodnuto o vině a trestu. Trestně stíhaný (Andrej Babiš, pozn. red.) je, ale takových je celá spousta. Zítra můžete být třeba trestně stíhaný vy, pane redaktore. To tady v této republice vznikne dříve než na nový kabát,“ uvedla Marie Benešová. „Uvidíme, jak se to potom před soudem uzavře.“

Na dotaz, zda není zvláštní, když ministryně spravedlnosti zpochybňuje chod práva v republice, odpověděla: „Je to zvláštní, ale žijeme ve zvláštní době. Posunulo se to všechno někam do absurdna, doba se zrychlila, dějí se tu prapodivné věci a je třeba je pojmenovávat. Třeba když jsem dělala minirozbor pro pana prezidenta, poukázala jsem na účelová trestní stíhání. A pokračuje to. Nedávno jsem si přečetla obžalobu v kauze Vidkun. A tam je to v té obžalobě přímo pojmenované. Tam je nějaká část zvaná Králík, Králíček. A státní zástupce tam hovoří přímo o tom, že se tam usilovalo o umělé trestní stíhání. To jsou věci nepěkné, které by neměly v právním státě vznikat.“

Jak se jí pracuje v Babišově vládě, zvlášť když naprostá většina jejích 100 dnů, které tam strávila, byla ve znamená masových protestů na náměstích celé republiky, jež vyvrcholily koncem června na Letenské pláni v Praze, kam přišlo demonstrovat na 300 tisíc lidí?

„Máte všelijaké myšlenky. Ale ty demonstrace ve vás evokují takový odpor, protože vůči mně byly hodně nespravedlivé. Tam ty transparenty ‚Rudá Marie‘, to bylo vysloveně nespravedlivé. Tak se zatnete a jdete bojovat. Já nejsem typ, co z boje utíká,“ řekla Benešová. „Netušila jsem, že můj nástup vyvolá takovou bouřku. Ono je to také dost uměle živené. Demonstrace dneska často bývají účelové.“

Kým podle ní jsou demonstrace živené? „Žijeme v České republice, tady se o všem hovoří, ony se k vám ty informace také dostanou. (…) Informace, že to někdo platí, že tam jsou ty plazmové obrazovky, že to stojí peníze. Ostatně na kontě mají miliony.“

Spolek Milion chvilek, který demonstrace pořádá, ovšem zveřejnil transparentní účet, kam mohou lidé na pořádání protestů přispívat. Benešová ale v čistotu podniku nevěří: „Pane redaktore, já jsem viděla v životě takzvaných transparentních účtů mnoho. Pak se z nich vyklubaly ty netransparentní. Já to budu sledovat dál.“

Proč se Marie Benešová rozhodla v této době předložit návrh zásadní reformy justice? Proč do návrhu zanesla princip, že rozhodující slovo při výběru šéfů státních zastupitelství bude mít politik, tedy ministr spravedlnosti, když tento princip kritizují nejen žalobci, ale i řada státních úřadů?

I na to odpovídá ve Výzvě Seznamu. Rozhovor s ministryní Benešovou sledujte ve videu umístěném v úvodu textu.

Doporučované