Článek
Ministr zahraničí Tomáš Petříček se hodlá sejít s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem kvůli tomu, že Čína údajně ruší vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou.
Pražská komorní filharmonie měla v Číně na přelomu září a října odehrát celkem 14 koncertů. Tamní organizátor však prý nyní tělesu oznámil, že mu čínské ministerstvo kultury odebralo povolení k veřejnému vystoupení.
„Je to nešťastné rozhodnutí, pokud by právě kulturní obec měla být omezována kvůli nějakým nesouladům v politice,“ řekl ministr Petříček. „Kultura je od toho, aby lidi sbližovala. Jestli mají umělci nějaké názory, neměli by za to být trestáni.“
O zrušeném vystoupení umělců z Pražské komorní filharmonie PKF mluvil během návštěvy Číny ministr kultury Antonín Staněk. Důvodem jsou podle něho některá prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba a postoje nového vedení Prahy vůči Číně. Staněk uvedl, že se tohoto tématu dotkl i při setkání se svým čínským protějškem.
Česká metropole se například znovu rozhodla vyvěšovat na budově magistrátu tibetskou vlajku. S předsedou tibetské exilové vlády se Hřib sešel začátkem března. Rada hlavního města také zvažuje upravit znění sesterské smlouvy s Pekingem z dob primátorky Krnáčové, z textu chce vypustit odstavec o tom, že Praha respektuje politickou jednotu Číny.
Organizátoři koncertů v Číně podle předsedy Správní rady PKF Martina Klimpla požadovali, aby se čeští hudebníci od postojů pražského vedení distancovali.
„Musíme důrazně odmítnout podmínky čínské strany, kdy znovupovolení k vystoupení je podmiňováno kritickým okomentováním výroků a postojů vedení hlavního města Prahy směrem k Čínské lidové republice,“ řekl Klimpl.
Uvedl však také, že orchestr zatím od čínských úřadů oficiální oznámení, že by turné bylo zrušeno, nedostal.