Hlavní obsah

Ministerstvo schválilo firmě dotaci, soud řekl, že šlo o podvod

Foto: Shutterstock.com

Vrchní soud v Praze potvrdil rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové: byl spáchán dotační podvod.

Je to pět let, kdy Ministerstvo průmyslu přidělilo evropskou dotaci 16,4 milionu firmě KM Plus na pořízení moderních strojů na stáčení chemikálií. Vrchní soud v Praze nyní majitele firmy odsoudil za dotační podvod na pět let.

Článek

„Trestná činnost obžalovaných byla prokázána, soud prvního stupně rozhodl správně,“ uzavřela svou řeč předsedkyně senátu Jana Kantorová a svým verdiktem poslala majitele firmy KM Plus Michala Kovárníka na šest let do vězení, uložila mu peněžitý trest, zakázala činnost ve vedení obchodních společností a rozhodla o propadnutí zabavených peněz.

O rok nižší trest dostal majitel stavební firmy Martin Kapitán, který byl dodavatelem strojů na stáčení chemikálií pořízených z části z evropské dotace. K nepodmíněným trestům byli odsouzeni i další dva muži - Jan Sadlon a Roman Mach, kteří se na zakázce podíleli jako její subdodavatelé za firmu Avodružstvo.

Obhájkyně: V procesu jsou chyby, dovoláme se

Odsouzení už mohou využít jen mimořádného dovolání k Nejvyššímu soudu a napadnout v něm procesní chyby. To ale nemá odkladný účinek. To znamená, že odsouzení budou muset nastoupit do vězení.

„Toto dovolání každopádně využijeme,“ řekla po vynesení rozsudku Kovárníkova právnička Šárka Vesková, která během celého procesu upozorňovala na řadu z jejího pohledu podezřelých okolností od postupu finančního úřadu, přes trestní řízení až po soudní rozhodování.

Majitel společnosti KM Plus Michal Kovárník koupil přes další firmy plnicí linky na stáčení chemikálií z větších do menších balení a stroj na vyfukování plastových lahví. Dostal na to evropské dotace. Jednu starší linku už přitom měl, podle soudu ji fiktivně prodal a vydával ji za novou. Ta přitom podle rozsudku soudu nikdy neopustila výrobní závod. Cenu druhé linky a vyfukovacího zařízení mnohonásobně navýšil, a to prostřednictvím přeprodejů od jiných společností, uvedl soud.

Dvě nové plnící linky, nebo jedna nová, druhá stará?

Hlavní obhajobou majitele firmy KM Plus i jeho dodavatelů bylo, že bylo dodáno vše, co dodáno být mělo, že cenu strojů výrazně navýšilo potřebné dodatečné vybavení na práci s kyselinami, výrazně delší záruční lhůta, stavební úpravy v celém areálu firmy a potřebný servis dodaných strojů.

Před hlavním líčením u Vrchního soudu obhajoba dodala nový znalecký posudek vytvořený znalci Ústavu oceňování majetku při Technické univerzitě v Ostravě, který na více než 100 stranách potvrzuje, že projekt proběhl v pořádku a cena, za kterou byl pořízen, je adekvátní. „Jsou to důkazní materiály, které vedou k potvrzení ceny obvyklé celého projektu ve výši 33 198 000 korun bez DPH,“ stojí v závěru znaleckého posudku.

Před Vrchním soudem v Praze stanul nový svědek, šéf výroby v KM Plus Jakub Sedláček, který do té doby nebyl nikdy vyslechnut. „Do firmy přišla plnící linka na inertní látky, pak plnící linka na kyseliny a vyfukovačka na lahve,“ říkal Sedláček.

Na dotaz soudkyně, zda přišly dvě nové linky, Sedláček odpověděl: „Ano, přišly dvě nové linky, v tu dobu tam byla i ta stará.“

Soudkyně ale nový znalecký posudek neuznala, výpověď svědka označila za nevěrohodnou a námitky obhajoby, že jsou v rozsudku soudu prvního stupně značné rozpory mezi tím, co bylo u soudu řečeno, a co je následně uvedeno v rozsudku, považovala za nepodstatné.

Soudkyně: Vysoký stupeň škodlivosti

„Trestný čin obžalovaných vykazuje vysoký stupeň škodlivosti, která je dána i masou úkonů, které byly použity. Stupeň škodlivosti odpovídá i postoji odsouzených,“ uvedla soudkyně Karasová.

Odsouzení muži žádnou chybu, natož spáchání trestného činu, neuznali.

„Nevím o tom, že bychom se kdy dopustili čehokoliv trestného. Nemám pro to vůbec vysvětlení, co se tady v našem případě dělo,“ řekl po rozsudku Michal Kovárník.

A začal vypočítávat: „Ten náš projekt byl pod neustálou kontrolou, každý krok vždycky někdo schvaloval. Czechinvest, pak Ministerstvo průmyslu. Nejdřív jsme projekt vymysleli, schválili nám ho. Pak jsme připravili zadávací dokumentaci, schválili nám ji. Vyvěsíte výběrové řízení, bylo schváleno. Vysoutěžíte vítěze, byl schválen. Nakonec pořídíte nové stroje, přijde kontrola z ministerstva a potvrdí vám, že dorazily na místo a dotace je vyplacena.“

Tomáš Sokol: Klíčové je, jak a proč rozhodlo ministerstvo

Kovárník má pravdu, že kontrola z Ministerstva průmyslu v jeho firmě KM Plus v Chrasti u Chrudimi skutečně proběhla: stalo se tak 16. dubna 2015 a kontroloři do protokolu uvedli, že nové stroje jsou na místě. Pět dní poté bylo Kovárníkově firmě proplaceno 16,4 milionu korun z dotace, což byla polovina pořizovací ceny strojů.

Firma, která tou dobou působila na českém trhu už šestnáctým rokem, rozšířila výrobu a denně zásobovala odběratele tisíci lahví s chemikáliemi.

Soudkyně Vrchního soudu Jana Kantorová se při vynesení rozsudku sama pozastavila nad tím, jak je možné, že kontrola Ministerstva průmyslu ve firmě nic podezřelého neviděla a dotaci schválila se slovy „bez závad“. „Je otázkou, zda to byla ze strany kontrolorů nedbalost či úmysl,“ pronesla soudkyně.

Na žádost Tomáše Sokola, advokáta jednoho z obžalovaných, aby předvolala k výslechu kontrolory z Ministerstva průmyslu, nereagovala. Jejich výslech nepovažovala za důležitý, stejně jako soud prvního stupně.

„Na celém případu mě zaráží, že ten, kdo měl být uveden v omyl, tedy Ministerstvo průmyslu a obchodu, při kontrole na místě konstatoval, že stroje byly dodány a nechal vyplatit dotaci,“ říká Tomáš Sokol. „Ta situace je naprosto nevyjasněná a pokud se tady mluví o trestném činu podvodu, tak jak mohl být spáchán podvod na někom, kdo se rozhodl, že je to v pořádku a nechal vyplatit peníze.“

Zajišťovací příkazy, rychlá smrt prosperující firmy

Dotační případ se začal v očích státní správy měnit v podezření na dotační podvod na podzim roku 2015, kdy přišla daňová kontrola do stavební firmy Stavby Kapitán, tedy do firmy, která byla hlavním dodavatelem nových strojů do KM Plus. Finanční úřad pojal podezření, že si firmy Stavby Kapitán – KM Plus a Avodružstvo přeprodávaly stroje, navyšovaly jejich cenu a ve výsledku do KM Plus dodaly jen jednu novou plnící linku, zatímco za tu druhou byla vydávána ta již dříve pořízená.

„Strojní zařízení v rámci předmětného projektu nebylo vůbec dodáno, avšak jeho pořízení obžalovaní záměrně předstírali,“ uvedl v rozsudku krajský soud v Hradci Králové loni v listopadu.

Řízení finančního úřadu se v roce 2015 přeneslo ze Staveb Kapitán i na firmu KM Plus, berní úředníci okamžitě vydali na majetek i účty firmy zajišťovací příkazy, což znamenalo okamžitý konec firmy. Nemohla nakládat s majetkem a penězi, nemohla dodávat své zboží odběratelům. Firma přišla o zakázky, zaměstnanci přišli o práci.

Postupem finančního úřadu, který vykazoval velmi podivné rysy, se v roce 2017 zabýval i pořad Seznam Zpráv Zvláštní vyšetřování. Zejména obrazový záznam jednání na finančním úřadu, kdy úředníci nebyli schopni doložit daňovému poradci firmy, proč se ve spisu dodatečně objevují dokumenty, které tam původně nebyly, vyvolal tehdy velkou odezvu čtenářů a diváků.

Finanční úřad tehdy nedokázal vysvětlit, čeho přesně se firma dopustila. V prosinci 2015 ale podal trestní oznámení na podezření z dotačního podvodu.

Ministerstvo průmyslu, které dotaci půl roku před tím schválilo, trvalo na tom, že dotace byla vyplacena v pořádku a že kontrola při místním šetření prokázala naplnění dotačního projektu.

Policie se rozhodla pro trestní stíhání majitelů firmy KM Plus, Stavby Kapitán a zástupci Avodružstva v květnu 2018, tedy po dvou a půl letech od podání trestního oznámení. Soud prvního stupně vynesl odsuzující rozsudek loni v listopadu, Vrchní soud v Praze jej nyní potvrdil.

„I kdybychom tam tehdy udělali něco špatně a na dotaci jsme neměli nárok, tak KM Plus byla v takové kondici, že dotaci mohla do pár let vrátit,“ řekl po rozsudku Michal Kovárník. „Není přece možné, že nejdřív nám byla dotace schválena, kontrola potvrdí, že je vše v pořádku a teprve pak, když někdo vznese námitku, tak je prosperující firma, kterou jsem budoval šestnáct let, ze dne na den zlikvidována zajišťovacími příkazy, mně byl zabaven majetek, mám zákaz činnosti, budu vracet peníze, a ještě k tomu půjdu do vězení,“ vypočítává Michal Kovárník.

Případem se bude vzhledem k dovolání odsouzených zabývat i Nejvyšší soud. Tomáš Sokol předpokládá, že právě námitka ohledně nevyslechnutí zaměstnanců Ministerstva průmyslu, kteří byli naprosto klíčoví pro vyplacení dotace, může sehrát důležitou roli.

Doporučované