Článek
Pandemie způsobí letos 29 příspěvkovým organizacím Ministerstva kultury ztráty ve výši 1,2 miliardy korun. Mezi nejvíce zasažené v celkovém objemu patří Národní galerie, Národní divadlo a Národní technické muzeum.
Ministerstvo také vyčíslilo, že část 1,2miliardové ztráty dokáže pokrýt. 400 milionů přinese redukce provozních nákladů, o 500 milionů pak ministerstvo navýšilo částku, kterou posílá příspěvkovým organizacím.
„Doufáme, že zbývajících přibližně 300 mil. Kč bude podle vývoje hospodaření ve třetím čtvrtletí kompenzováno státním rozpočtem tak, jak bylo přislíbeno,“ uvedla pro SZ Byznys Petra Hrušová z Ministerstva kultury.
Pandemie přinesla v resortu největší ztráty pro instituce s velkými počty zaměstnanců, které pečují o rozsáhlé soubory majetku nebo ty, jejichž produkce je vysoce nákladná, například premiéry oper. Spolu s tím všechna divadla, muzea, galerie nebo koncertní síně přišly o veškeré zahraniční návštěvníky.
V absolutní hodnotě jsou nejvíce zasaženy instituce sídlící ve velkých městech, jako je Národní galerie, Národní divadlo nebo Národní technické muzeum.
Národní galerii Praha vloni pandemie sebrala na tržbách 50,5 milionu korun. Nejen ve výnosech ze vstupného, ale také například z pronájmů. Výstavními sály prošlo pouze 280 tisíc lidí oproti 505 tisícům v roce 2019.
„V letošním roce musíme počítat s tím, že jedna třetina roku již byla z hlediska tržeb ze vstupného ztracena,“ uvedla pro Seznam Zprávy mluvčí Národní galerie Praha Eva Sochorová.
Stát galerii vloni pomohl částkou 47,9 milionu korun. „Zvýšené náklady, vyvolané pořízením ochranných prostředků, zavedením systému na časové sloty atd. stálo dalších 16,1 milionu korun. Bez těchto kompenzací by Národní galerie Praha nebyla schopná udržet přípravu výstav ani v omezeném režimu,“ doplnila Eva Sochorová.
Národní divadlo počítá letos se ztrátou 233 milionů korun. Předpokládaná kompenzace od státu by měla dosáhnout 164 milionů. „Po této kompenzaci bude v rozpočtu Národního divadla chybět téměř 69 milionů,“ spočítal mluvčí divadla Tomáš Staněk.
Covid zastavil kulturu na řadu měsíců. Do rozpočtů institucí poslala vláda v dubnu 2020 tzv. záchranný balíček ve výši 1,07 miliardy korun. Na programy Covid Kultura I - III šlo 2,9 miliardy. Pro OSVČ v kultuře pak byl určen kompenzační bonus.
I přesto čeká řada kulturních institucí kumulace ztrát. Budou muset odkládat opravy, restaurování, zhorší se stav jejich majetku, program či sbírky budou chudší.
„Hodně pandemie zasáhla skanzeny, tedy Národní muzeum v přírodě a Národní ústav lidové kultury, jejichž ekonomika je založena na několika málo velkých akcích za rok. Tyto dvě organizace jsou na tom stejně špatně jako pořadatelé velkých festivalů, jenom s tím rozdílem, že nemohou přerušit dočasně svoji činnost, a to nejen proto, že zaměstnávají zhruba 220 až 250 zaměstnanců,“ vysvětluje Petra Hrušová z Ministerstva kultury.
Také například Památník Terezín přišel o tržby ze vstupného, které se přitom podílejí na jeho nákladech až z 50 procent.
Kultura v krajích přišla o stovky milionů
Městské divadlo Brno, se dvěma hlavními scénami pro víc než tisícovku diváků, počítá ztrátu na tržbách za loňský rok ve výši 50 milionů korun.
„Situaci nám pomohl vyřešit tzv. Záchranný balíček z ministerstva kultury ČR ve výši 24,8 milionu Kč. Přesto jsme si však museli vzít půjčku z Komerční banky. I v letošním roce, kdy nám zřizovatel snížil příspěvek o 6 milionů Kč, dokážeme ‚přežít‘ za pomoci finančních prostředků, které budeme, podobně jako všechna ostatní profesionální divadla v Česku, čerpat z Programu na podporu profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů,“ uvedl Stanislav Moša, ředitel Městského divadla v Brně.
„Díky velkorysosti města Ostravy fungujeme i v téhle těžké době bez problémů: nemusíme propouštět nebo snižovat platy. Hospodaříme s celkem vyrovnaným rozpočtem. Postupně se budeme moci vrátit i k investicím, které jsme vloni po vyhlášení lockdownu museli zastavit,“ říká optimisticky Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského. V roce 2020 soubory odehrály jen 177 představení z naplánovaných 560.
Soukromé pražské Divadlo Broadway vyčíslilo ztráty na tržbách v řádu vyšších desítek milionů korun. „Pro srovnání jsme vypočítali propad tržeb za období březen 2020 až únor 2021 oproti stejnému období 2019 až 2020 a ten činí 99,7 %. Úbytek diváků činí zhruba 200 tisíc, jde o součet muzikálu, vizuálního divadla a koncertu,“ vyčíslil pro SZ Byznys ředitel Oldřich Lichtenberg jr.
„Velmi si ceníme podpory z Ministerstva průmyslu, kdy jsme z programu Covid-Kultura a Covid-Nájemné získali pro divadlo více než 7 milionů korun. Zato z Ministerstva kultury jsme za celé období koronaviru nedostali ani jedinou korunu, přestože ministerstvo naprosto nekoncepčně a hlavně netransparentně rozházelo mnoho miliard svým oblíbencům,“ tvrdí Oldřich Lichtenberg jr.
S květnovým postupným rozvolňováním už otevřela většina tuzemských muzeí a galerií, divadla začala prodávat vstupenky na červnové akce i letní představení. Podle prvních ohlasů je zájem lidí veliký.