Článek
Statisíce studentů vyšly do ulic ve 160 zemích světa. Protestovalo se na všech sedmi kontinentech – proti změnám klimatu se vyjádřili i lidé na Antarktidě.
Demonstranti chtějí přimět světové vůdce, kteří se příští týden sejdou v newyorském sídle OSN na klimatickém summitu, aby přijali opatření s cílem zabránit celosvětové ekologické katastrofě. Symbolickým vrcholem dnešních protestů byl průvod v New Yorku, kterého se zúčastnila i švédská aktivistka Thunbergová. Na twitteru napsala, že je to její 57. týden pátečních protestů.
V rozhovoru poskytnutém agentuře AP Thunbergová řekla, že si nikdy nepředstavovala, že by se věci mohly dát do pohybu, navíc tak rychle. Účast stovek tisíc lidí na dnešních protestech označila za „vítězství“. Nyní jsou podle Švédky na tahu politici, kteří by měli přijmout opatření proti klimatickým změnám. Pokud nic neudělají, „měli by se stydět“.
Velké demonstrace proběhly i v sousedním Německu, kde se vláda dohodla na opatřeních k ochraně klimatu a snížení emisí oxidu uhličitého.
K protestům se přidalo také Česko. Na Staroměstském náměstí v Praze se dopoledne sešly stovky mladých, kteří se následně vydali na pochod městem. Zahájili tak zároveň protestní Týden pro klima, který nabídne vzdělávací, debatní i kulturní akce. Na náměstí přišlo také asi deset lidí, kteří poklidně protestovali proti požadavkům studentů. Přibližně tři stovky lidí všech věkových skupin se sešly i na Moravském náměstí v Brně.
Podporu páteční stávce za klima vyjádřila rovněž organizace Amnesty International, která nedávno Thunbergové udělila ocenění Velvyslankyně svědomí. Podle zástupců organizace se klimatické změny začínají dotýkat lidských práv, protože mohou mít negativní dopad na dostupnost čisté pitné vody, bydlení nebo zdravotní péče.