Článek
Londýnský kabinet měl pocit, že lidé příliš polevili v dodržování stávajících pravidel a že se to už odráží na číslech nakažených. Podle deníku The Times roste obava, že Spojené království stojí na prahu druhé vlny a že je země z hlediska šíření koronaviru jen asi 2-3 týdny za Španělskem.
Jestliže londýnská vláda čelila kritice, že v březnu a dubnu postupovala pomalu a liknavě, tentokrát bylo rozhodnutí velmi rychlé. Dokonce do té míry, že když ve čtvrtek večer ministr zdravotnictví Matt Hancock z Konzervativní strany na Twitteru opatření oznámil, nebyly zprvu k dispozici potřebné detaily. Mezi vyhlášením opatření na sociální síti a okamžikem, kdy vstoupila v platnost, byly pouhé 3 hodiny. Od zveřejnění oficiální tiskové zprávy londýnské vlády a vstupu nových opatření v platnost pak dokonce uplynulo jen 41 minut.
Teď už víme, že se zvláštní režim týká metropolitní oblasti Manchesteru (Greater Manchester), dále pak Blackburnu, Burnley, Hyndburnu, Pendle, Rossendalu, Bradfordu, Calderdale a Kirklees. V Blackburnu zaznamenali v posledním týdnu 69 nově nakažených na 100 000 obyvatel.
1/4 We're constantly looking at the latest data on the spread of coronavirus, and unfortunately we've seen an increasing rate of transmission in parts of Northern England.
— Matt Hancock (@MattHancock) July 30, 2020
Lidé ve zmiňovaných lokalitách se nově nesmějí scházet ve vnitřních prostorách, jako jsou restaurace nebo puby, pokud tedy nejde o členy stejné domácnosti. Zákaz se ale týká i „sousedských setkání na zahradě“. Naopak v parku se lidé setkávat mohou. Podle BBC se opatření týkají celkem asi čtyř milionů osob.
Jak ministr Hancock řekl stanici Sky News, trasování ukázalo, že nejčastějším způsobem přenosu je, když se lidé navzájem navštěvují u sebe doma. Naopak v pracovním prostředí se prý koronavirus tak nešíří. Ve Velké Británii v posledních 24 hodinách zaznamenali 846 nově nakažených.
Média upozorňují na to, že zavedení nových restriktivních opatření v hustě osídlené oblasti časově koliduje s jedním z nejstarších muslimských svátků Íd al-adhá. Podle Matta Hancocka mohou muslimové svátek oslavit v mešitách, pokud budou dodržovat pravidla sociálního distancování. U sebe doma se ale rozhodně navštěvovat nemohou.
Labouristický starosta Manchesteru Andy Burnham rozhodnutí vlády označil za plně opodstatněné, protože se podle něj covidová situace v oblasti prokazatelně změnila. I on ale kritizoval nedostatek informací kolem přijatých opatření, která ale považuje za relativně mírná. „Když už ministr předstoupí před kameru, aby něco takového oznámil, měl by v tu chvíli znát i potřebné detaily,“ citují Burnhama Manchester Evening News. Za „nové dno“ vládní komunikace kolem pandemie koronaviru označil události posledních hodin předseda opoziční Labour Party Keir Starmer.