Článek
Britské úřady přijaly podle amerického listu The New York Times riskantní nabídku – 16 milionů liber za dva miliony testů. K obchodu došlo i přesto, že cena testů byla skutečně vysoká, jejich technologie neprokázaná a peníze muselo Spojené království poslat předem.
Čínské testy mělo být možné provést z pohodlí domova, Britové by si je kupovali v lékárnách. „Jednáme o koupi takzvaných testů na protilátky. Stejně jednoduchý jako těhotenský test, mohl by nám říct, jestli už jste nemoc prodělali. Má to průlomový potenciál,“ řekl o testech 19. března britský premiér Boris Johnson.
„Jednali příliš rychle”
Podle britského deníku The Times šlo o testy z otisku prstu. Po dodávce prvních pěti set balíčků ale vědci na Oxfordské univerzitě přišli na to, že výsledky testů jsou nepřesné. A zboží tedy nefunkční. Britské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že se smlouva podepsala s britským zprostředkovatelem, ne přímo s čínskými výrobci. A že šlo o nejmenší možnou objednávku. Vláda se teď snaží své peníze získat zpět, což by mohlo vést až k soudnímu řízení.
„Jednali příliš rychle,“ okomentoval podle NYT vládní kroky profesor Peter Openshaw z Imperial College v Londýně a jeden z vládních poradců pro nové respirační viry. „Na politiky je vyvíjen velký tlak, aby vystoupili a řekli pozitivní věci,“ uvedl Openshaw.
Před dvěma týdny, když bylo už podle britských Timesů jasné, že jsou čínské testy k ničemu, vyzval britský kabinet domácí firmy, aby vyvinuly testy samy. Kvůli tomu došlo k založení britského konsorcia pro rychlé testování, v jehož čele stojí firma Abingdon Health z Yorku, která se specializuje právě na diagnostické testy. Skupina také úzce spolupracuje s Oxfordskou univerzitou. Nové, britské testy by měly být hotovy za měsíc. A pokud je schválí úřady, testovací sady by se mohly začít vyrábět ve velkém pro miliony lidí.
Vyšetřování Číny
Současné vztahy Británie a Číny jsou na bodě mrazu. Britský ministr zahraničí Dominic Raab – a nyní i zástupce nakaženého premiéra Borise Johnsona – vyzval ve čtvrtek mezinárodní komunitu, aby vyšetřila zárodky pandemie v Číně. „Není pochyb o tom, že se po krizi nebudeme moci vrátit k obchodování jako obvykle. Musíme si pokládat těžké otázky o tom, jak k tomu došlo a jestli to nešlo zastavit dřív,“ řekl Raab.
Vládní činitelé podle vydání britského The Mail on Sunday ze začátku dubna také zcela nevyloučili teorii, že nový koronavirus pochází z čínských laboratoří. Tedy z jedné konkrétní – té, která leží ve Wu-chanu, kde epidemie odstartovala. Oficiálně ovšem vláda toto tvrzení popřela.
Na konci března se také britský kabinet rozohňoval nad tím, že informace, které čínská vláda zveřejňuje, nejsou přesné. Třeba v případě obětí i nakažených. Na začátku dubna přišla sněmovní komise pro zahraniční věci s tím, že čínské dezinformace stojí Británii životy.