Článek
Bankéř Radomír Lapčík chce vložením své společnosti SAB Finance do Trinity Bank získat nad celou nově vytvořenou entitou kontrolu. Transakce, která má navýšit kapitál banky o půldruhé miliardy, byla popsána v osmém bodu pozvánky na valnou hromadu Trinity Bank, která se konala před čtyřmi týdny.
Lapčík v Trinity Bank nyní ovládá podíl 9,81 procenta. Kdyby transakce proběhla podle plánu, získal by v ní majoritu a vyvrcholil by tak jeho dlouholetý sen mít vlastní bankovní ústav.
Na valné hromadě se nakonec transakce neschvalovala, protože podrobnosti se podle informací SZ Byznys dolaďují v rozhovorech s Českou národní bankou, která má při spojení obou finančních společností hlavní slovo. ČNB tradičně probíhající řízení nekomentuje. „ČNB informuje výhradně o rozhodnutích, která nabyla právní moci,“ uvedla mluvčí národní banky Petra Vodstrčilová. Komentovat řízení nechtěla ani ředitelka komunikace Trinity Bank Eva Čerešňáková.
Nicméně podle informací SZ Byznys by se samotná transakce, respektive navýšení kapitálu mohlo schvalovat už na případné podzimní valné hromadě banky spolu s dividendou.
Představenstvo banky na valné hromadě navrhovalo „zvýšení základního kapitálu Trinity Bank nepeněžitým vkladem společnosti SAB Finance o více než 1,54 miliardy korun, tedy 92 procent jeho současné výše, na téměř dvojnásobnou hodnotu, tj. na 3,22 miliardy korun“, stojí v pozvánce na valnou hromadu. Upsat nové akcie by měly společnosti Trinity B.G. a Trinity Investorská, které obě ovládá Radomír Lapčík.
Banka by tak získala kontrolu nad společností SAB Finance, která patří mezi velké tuzemské obchodníky s devizami a je obchodována na Pražské burze. Získala by také kmen jejích 18 tisíc firemních klientů. Tuto databázi bude moci banka využít pro možnosti cross sellingu, tj. prodeji svých produktů napříč zákaznickým kmenem, což jí umožní významně navýšit klientskou základnu.
Podle předpokladů Trinity Bank by se spojením výrazně posílila ziskovost nového celku. Banka projekt nazvala Strong Bank. „Celkově je tak po realizaci projektu Strong Bank a za naplnění očekávaných předpokladů plánovaný růst roční ziskovosti již v roce 2022 až nad úroveň trojnásobku ziskovosti (před zdaněním) Trinity Bank za rok 2020, tj. nad úroveň 226 milionů korun,“ píše se ve zdůvodnění transakce v pozvánce.
Nejúspěšnější rok v historii
Samotná Trinity Bank má za sebou nejúspěšnější rok ve své historii. Její čistý zisk se zvedl o pětinu na 60,6 milionu korun. V prvním čtvrtletí letošního roku vykázala čistý zisk 26,5 milionu korun. Společnost SAB Finance pak loni vydělala 116,7 milionu korun. Drtivou většinu firmy SAB Finance, která má tržní kapitalizaci 2,7 miliardy korun, i po vstupu na burzu paradoxně vlastní sám Lapčík. Malou část vlastní Trinity Bank, a není jasné, kolik z plánovaných až 49 procent akcií dosud prodala skutečným investorům.
Lapčíkův plán se však zásahem ČNB může ještě výrazně změnit, což přiznávají i lidé blízcí projektu. „Záleží, v jaké podobě to ČNB schválí. Možná navýšení neproběhne přesně podle naplánovaného scénáře,“ uvedl pro SZ Byznys bankéř, který pozadí transakce zná.
Trinity patří k malým bankám, její bilanční suma byla ke konci loňského roku pouze 17,5 miliardy korun. Má velmi konzervativní strategii, poskytuje především vysoce zajištěné úvěry na realitní projekty. „Peněžní ústav v současnosti není příliš ziskový. Rentabilita vlastního kapitálu za rok 2020 přesáhla tři procenta. Pokud se však ČNB vydá s úroky nahoru, finančnímu domu významně vzrostou reinvestiční výnosy z úložek u ČNB a zlepší se i jeho celková rentabilita,“ uvádí Tomáš Pfeiler, portfolio manažer Cyrrus.