Článek
Nejbohatší Polák chce postavit vůbec první jaderný reaktor v Polsku. Sołowowa skupina Synthos podepsala dohodu s americko-japonským konsorciem GE Hitachi Nuclear Energy. Informovaly o tom polské listy Rzeczpospolita a Deník Gazeta Prawna.
Vzniknout má malý jaderný reaktor typu BWRX-300 s výkonem okolo 300 megawattů. „Velké” reaktory, například v temelínské elektrárně, mají obvykle výkon kolem 1 000 megawattů. Ve varném reaktoru BWRX-300 je palivem mírně obohacený uran. Moderátorem i chladivem je obyčejná voda.
Gazeta Prawna píše, že Sołowow je prvním soukromým podnikatelem na světě, který se na stavbě malého reaktoru podílí. Cena se odhaduje v přepočtu asi na 23 miliard korun. Podle médií by mohl reaktor vzniknout v obřím průmyslovém areálu Sołowowy chemičky blízko jihopolské Osvětimi. Jde o vůbec největšího výrobce syntetického kaučuku a polystyrenu v Evropě.
Výhodou malých reaktorů je nižší cena výstavby, a tím pádem i nižší riziko pro investory. Méně často se vyměňuje jaderné palivo. Zádrhelem může být podle polských novin nedostatek zkušeností z běžného provozu. Malé reaktory v současnosti staví nebo plánují postavit Spojené státy, Kanada, Rusko, Čína, ale i Jižní Korea.
„Malé modulární reaktory mohou hrát důležitou roli při řešení energetických problémů Polska, modernizace energetiky země a při nezbytné dekarbonizaci,“ řekl v pondělí Sołowow. Byznysmen podniká v chemickém průmyslu a jeho majetek se odhaduje v přepočtu na 70 miliard korun.
Michał Sołowow, owner of Synthos, Maria Korsnick, President & CEO of @NEI, @RitaB66, Assistant Secretary for @GovNuclear and GEH’s @JonWBall recognize the SMR collaboration in Poland during the EU-US high-level SMR forum. https://t.co/Q5biI7E3Cm pic.twitter.com/07rzCLoxZK
— GE Hitachi Nuclear (@gehnuclear) October 21, 2019
Memorandum o spolupráci s americkou-japonským konsorciem podepsal nedávno i estonský start-up Fermi Energia. Reaktor BWRX-300 by mohl vzniknout do roku 2028 a byl by prvním v Estonsku. Podobných malých reaktorů jsou na světě v provozu desítky, včetně těch v ponorkách nebo v letadlových lodích.
Ve východní Evropě vznikají jaderné reaktory v Bělorusku. Dva bloky elektrárny Ostrovec by měly mít výkon 2 400 megawattů. Stavbu ale provází řada incidentů s bezpečností.
V samotném Polsku dosud zůstávají plány na stavbu první velké jaderné elektrárny jen na papíře. Do roku 2040 chce ministerstvo energetiky postavit šest reaktorů o celkovém výkonu 6 až 9 gigawattů, plány vlády se ale často mění.